ВСТУП
Відповідно до статті 1 Закону України «Про освіту» освітній заклад реалізує автономію, що означає право суб’єкта освітньої діяльності на самоврядування, яке полягає в його самостійності, незалежності та відповідальності у прийнятті рішень щодо академічних (освітніх), організаційних, фінансових, кадрових та інших питань діяльності.
Освітня програма освітнього закладу є єдиним комплексом освітніх компонентів (предметів вивчення, дисциплін, індивідуальних завдань, контрольних заходів тощо), спланованих і організованих для досягнення визначених результатів навчання (стаття 1 Закону України «Про освіту»).
Основою для розроблення освітньої програми є стандарти освіти відповідного рівня.
Освітня програма містить:
- вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за програмою;
- перелік освітніх компонентів та їх логічну послідовність;
- загальний обсяг навчального навантаження та очікувані результатинавчання здобувачів освіти;
- структуру програми.
Термін реалізації: 2022-2023 роки
Структура програми:
І розділ - Загальні положення.
ІІ розділ - Початкова освіта.
ІІІ розділ - Базова середня освіта
IV розділ - Повна загальна середня освіта.
V розділ - Дистанційне навчання
Кожна з них визначає:
1. Загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором, а також логічної послідовності їх вивчення.
2. Очікувані результати навчання учнів.
3. Рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти.
4. Вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією Типовою освітньою програмою.
РОЗДІЛ І.
Пояснювальна записка
-
- Призначення освітнього закладу та засоби його реалізації
Тарасівський ліцей у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, Статутом школи, іншими нормативно-правовими актами.
Організація здобуття освіти у закладі здійснюється за формами, визначеними законодавством України, наказами МОН України, Статутом школи: інституційна (денна), індивідуальна (педагогічний патронаж, домашня (сімейна), екстернат).
Школа несе відповідальність перед собою, суспільством і державою за:
- безпечні умови освітньої діяльності;
- дотримання державних стандартів освіти;
- дотримання фінансової дисципліни.
У відповідності до чинного законодавства заклад здійснює освітній процес відповідно до рівнів загальноосвітніх програм трьох ступенів освіти:
заклад дошкільної освіти;
І ступінь – початкова загальна освіта;
ІІ ступінь – базова загальна освіта;
ІІІ ступінь – середня (повна) загальна освіта.
Призначення кожного ступеня навчання визначається Типовим положенням про ліцей та окреслено у відповідних Типових освітніх програмах.
Основними засобами досягнення мети, виконання завдань та реалізації призначення ліцею є засвоєння учнями обов'язкового мінімуму змісту загальноосвітніх програм.
Освітні програми, реалізовані в ліцеї, спрямовані на:
- формування в учнів сучасної наукової картини світу;
- виховання працьовитості, любові до природи;
- розвиток в учнів національної самосвідомості;
- формування людини та громадянина, яка прагне вдосконалювання та перетворення суспільства;
- інтеграцію особистості в систему світової та національноїкультури;
- рішення задач формування загальної культури особистості, адаптації особистості до життя в суспільстві;
- виховання громадянськості, поваги до прав і свобод людини, поваги до культурних традицій та особливостей населення регіону, України та інших народів в умовах багатонаціональної держави;
- формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення;
- роботу з обдарованимидітьми;
- навчання дітей з особливими освітніми потребами.
Головною метою ліцею є всебічний розвиток, навчання, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності, тобто новий випускник.
Головними завданнями ліцею є:
- забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту;
- виховання громадянинаУкраїни;
- виховання компетентної, відповідальної за своє життя людини;
- виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
- формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;
- виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина;
- розвиток особистості учня, його здібностей і обдаровань, наукового світогляду;
- реалізація права учнів на вільне формування політичних і світоглядних переконань;
- виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів;
- генерація нових знань та розвиток відчуття соціальної справедливості;
- створення умов для оволодіння системою наукових знань про природу, людину і суспільство.
- оволодіння вчителями техніками дистанційного навчання;
- створення умов для навчання дітей з особливими освітніми потребами;
- підтримка та розвиток здоров’язберігаючого освітнього середовища.
Освітній процес у Тарасівському ліцеї є системою науково-методичних і педагогічних заходів, спрямованих на розвиток особистості шляхом формування та застосування її компетентностей (стаття 1 Закону України «Про освіту»).
Освітня діяльність передбачає діяльність суб’єкта освітньої діяльності, спрямовану на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті (стаття 1 Закону України «Про освіту»).
Освітня діяльність згідно Державних стандартів здійснюється на засадах особистісно зорієнтованого, компетентнісного та діяльнісного підходів.
Особистісно зорієнтований підхід - спрямованість навчально-виховного процесу на взаємодію і плідний розвиток особистості педагога та його учнів на основі рівності у спілкуванні та партнерства у навчанні.
Компетентнісний підхід - спрямованість освітнього процесу на досягнення результатів, якими є такі ієрархічно підпорядковані компетентності учнів, як ключова, загальнопредметна і предметна.
Діяльнісний підхід в освіті - спрямованість освітнього процесу на розвиток ключових компетентностей і наскрізних умінь особистості, застосування теоретичних знань на практиці, формування здібностей до самоосвіти і командної роботи, успішну інтеграцію в соціум і професійну самореалізацію.
Освітня діяльність у закладі спрямована на формування компетентностей здобувачів освіти, що є динамічною комбінацією знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначають здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та подальшу навчальну діяльність (стаття 1 Закону України «Про освіту»).
Викладацька діяльність педагогів Тарасівського ліцею спрямована на формування знань, компетентностей, світогляду, розвиток інтелектуальних і творчих здібностей, емоційно-вольових та фізичних якостей здобувачів освіти (лекція, семінар, тренінг, курси, майстер-клас, вебінар тощо), та проводиться педагогічним працівником, або іншою фізичною особою на основі відповідного трудового або цивільно-правового договору (стаття 1 Закону України «Про освіту»).
Діяльність педагогів поєднує інтелектуальну творчу діяльність педагогічного працівника, спрямовану на навчання, виховання та розвиток особистості, її загальнокультурних, громадянських та/або професійних компетентностей (стаття 1 Закону України «Про освіту»).
У закладі освіти створені та функціонують: психологічна та соціальна служба, методичні об’єднання вчителів-предметників, методичне об’єднання класних керівників, творчі групи.
Ефективному управлінню якості освітньої діяльності сприяють система ІСУО та програма КУРС Школа.
-
- Нормативно-правове забезпечення
Організація освітньої діяльності в освітніх закладах у 2022/2023 навчальному році здійснюватиметься відповідно до законів України:
- «Про освіту»,
- «Про повну загальну середню освіту»,
- Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року (схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 988-р),
- Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2019 № 688);
- Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392;
- Державного стандарту початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2013 року №6;
- Наказу МОН України від 21.03.2018 №268 «Про затвердження типових освітніх програм для 1-2 класів ЗЗСО»;
- Наказу МОН України від 08.10.2019 №1273 «Про затвердження типових освітніх програм для 3-4 класів ЗЗСО»;
- Наказу МОН України від 20.04.2018 №405 «Про затвердження типової освітньої програми ЗЗСО ІІ ступеня»;
- Наказу МОН України від 29.11.2019 №1493 «Про затвердження типової освітньої програми ЗЗСО ІІІ ступеня»;
- Постанови Кабінету міністрів України від 15.08.2011 №872 “Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах” ( із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №588 від 09.08.2017);
- Положення про ліцей, затвердженого постановою КМУ від 11.10. 2021 року №1062;
- Лист МОН України від 30.08.2021 «Щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у ЗЗСО у 2021-2022 н.р.;
- Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі ЗЗСО , затвердженими наказом МОН України, молоді та спорту України від 13.04.2011 року №329»;
- Лист МОН України від 16.07.2021 року №1/9-362 «Деякі питання організації виховного процесу у 2021-2022 н.р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок»;
- Санітарного регламенту для ЗЗСО , затвердженим наказом Міністерства охорони здоровя України від 25.09.2020 №2205;
- Постанови МОЗ від 26.08.2021 роаку №9 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у звязку з поширенням коронавірусної хвороби»;
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.03.2022 №274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні»;
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.04.2022 №289 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти».
-
- Напрямки реалізації
Згідно з чинним законодавством організувати освітній процес відповідно до рівнів типових освітніх програм трьох ступенів навчання:
І ступінь – початкова освіта тривалістю чотири роки;
ІІ ступінь – базова середня освіта тривалістю п’ять років;
ІІІ ступінь – повна середня освіта тривалістю два роки.
Для реалізації освітньої програми в організації освітнього процесу забезпечити:
- логічну послідовність вивчення предметів, що розкривається у відповідних навчальних програмах;
- рекомендовані форми організації освітнього процесу, основними формами якого є різні типи уроку:
формування компетентностей;
розвитку компетентностей;
перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей;
корекції основних компетентностей;
комбінований урок.
Також рекомендованими формами організації освітнього процесу є: екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки, прес-конференції, ділові ігри тощо;
- використання в освітньому процесі сучасних інноваційних технологій, систем (методик) навчання;
- науково-дослідницьку діяльність, участь у проєктах;
- профільне спрямування навчання в старшій школі, що сформовано закладом освіти з урахуванням можливостей забезпечення якісної його реалізації;
- роботу з обдарованими дітьми;
- навчання дітей з особливими освітніми потребами.
Для реалізації освітньої програми необхідно здійснити навчально-методичне забезпечення:
- підручниками та навчальними посібниками, схваленими Міністерством освіти і науки України;
- спрямувати освітній процес на задоволення потреб учнів у виборі програм навчання;
- продовжувати запроваджувати в освітній процес ліцею сучасні технології навчання, зокрема: проєктні, інформаційно-комунікаційні, критичного мислення, інтерактивні технології, окремі освітні тренди;
- враховуючи особливості організації освітнього процесу та індивідуальні освітні потреби учнів, особливості регіону, рівень навчально-методичного та кадрового забезпечення сформувати варіативну складову навчального плану, спрямувати її на підсилення предметів інваріантної складової, запровадження факультативів та факультативних курсів, що розширюють обрану закладом освіти спеціалізацію, розвивають індивідуальну орієнтованість особистості та формують її всебічний розвиток та на посилення вивчення предметів, які винесено для складання ЗНО;
- реалізувати навчання за наскрізними лініями участь у проєктах, позакласну роботу і роботу гуртків;
- забезпечити профільне спрямування старшої школи: 10-11-ті класи – профільних предметів «Українська мова», «Історія України», також за рахунок додаткових годин на вивчення окремих базових предметів, а саме «Математики»;
- створити умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами та інших осіб незалежно від віку, місця проживання чи перебування, стану здоров’я, інших ознак чи обставин, у тому числі тих, які не можуть відвідувати заклад освіти (зокрема через відсутність профілактичних щеплень) .
1.4. Права та обов’язки здобувачів освіти
(ВИТЯГ ІЗ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ОСВІТУ» від 05.09.2017 ст.53)
Здобувачі освіти мають право на:
- навчання впродовж життя та академічну мобільність;
- індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, запропонованих освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;
- якісні освітні послуги;
- справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;
- відзначення успіхів у своїй діяльності;
- свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково- технічної діяльності тощо;
- безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці;
- повагу людської гідності;
- захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;
- користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою освітнього закладу та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому освітнім закладом, відповідно до спеціальних законів;
- доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі і науковій діяльності; доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі і науковій діяльності; доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі і науковій діяльності;
- трудову діяльність у позанавчальний час;
- особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти;
- інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та соціально незахищених верств населення.
Здобувачі освіти зобов’язані:
- виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;
- поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватись етичних норм;
- відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;
- дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг.
Здобувач освіти має право:
1. На свободу думки, совісті й релігії, вільне вираження власних думок і переконань, свободу отримання інформації, на повагу людської гідності й захист від втручання в особисте життя.
2. Захист від економічної експлуатації та роботи, яка може бути перешкодою в отриманні освіти чи завдавати шкоди здоров’ю.
3. Розвиток особистості, талантів, розумових і фізичних здібностей.
4. Захист від застосування методів фізичного й психічного насильства.
5. Отримання безкоштовної освіти відповідно до державних освітніх стандартів.
6. Додаткову безкоштовну допомогу вчителя в отриманні знань на спеціальних заняттях, передбачених графіком роботи школи й учителя
7. Навчання в межах державних освітніх стандартів за індивідуальними навчальними планами, у тому числі навчання вдома за медичними показниками, прискорений курс навчання.
8. Вільне відвідування заходів, не передбачених навчальним планом.
9. Вибір форми отримання освіти.
10. Переведення до іншого навчального закладу, що реалізуєосвітню програму відповідного рівня.
11. Отримання додаткових (у тому числі платних) освітніх послуг, що надаються відповідно до Статуту школи. Платні послуги можуть бути надані тільки за бажанням учня та тільки в межах основної освітньої діяльності, передбаченої державними освітніми стандартами.
12. Безкоштовне користування бібліотечно-інформаційними ресурсами школи.
13. Добровільне залучення до праці. Учень не може бути знятий з уроків для виконання будь-яко їроботи, не пов’язаної з навчальним процесом.
14. Отримання оцінки виключно відповідно до своїх нань і вмінь.
15. Отримання інформації про поставлені оцінки, як за усні, так і за письмові відповіді. Конфіденційність інформації про оцінки за письмові роботи.
16. Об’єктивну оцінку своїх знань, роз’яснення підстав і критеріїв поставленої оцінки.
17. Апеляцію щодо об’єктивності виставлення оцінки за семестр, якщо він не згоден з нею.
18. Користування шкільним майном, яке повертається вчителю після закінчення занять у збереженому стані.
19. Відстоювання своїх поглядів і переконань при обговоренні спірних і неоднозначних питань у коректній формі. Виклад класному керівнику, психологу, директору школи, іншим вчителям своїх проблем і отримання від них допомоги, пояснень, відповідей.
20. Представлення школи на конкурсах, оглядах, змаганнях та інших заходах відповідно до своїх можливостей і вмінь.
21. Умови навчання, що гарантують охорону й зміцнення здоров’я.
22. Завчасне повідомлення про терміни й обсяги письмових контрольнихробіт, що проводяться відповідно до графіка.
23. Відсутність домашнього завдання на вихідні дня в 1 - 4 класах (крім читання художньої літератури), а також відсутність завдання на канікули для учнів усіх класів.
24. Обсяг часу на виконання обов’язкової частини домашнього завдання, що не перевищує 50 % обсягу аудиторного навантаження з відповідного предмета.
25. Відпочинок у перервах між уроками й у канікулярний час, додаткові тижневі канікули у першому класі.
26. Участь у культурному житті школи, організованих у ній заходах, що відповідають її віку.
27. Відкрите висловлювання своєї думки, пропозицій про зміни в освітній діяльності, про якість освітнього процесу на Раді школи.
28. Участь в управлінні школою згіднозі Статутом.
1.5. Принципи реалізації освітньої програми:
- забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності;
- забезпечення рівного доступу до освіти без дискримінації за будь-якими ознаками, у тому числі за ознакою інвалідності;
- розвиток інклюзивного освітнього середовища;
- забезпечення універсального дизайну та розумного пристосування;
- науковий характер освіти;
- цілісність і наступність системи освіти;
- прозорість і публічність прийняття та виконання управлінських рішень;
- відповідальність закладу освіти перед суспільством;
- інтеграція з ринком праці;
- нерозривний зв’язок із світовою та національною історією, культурою, національними традиціями;
- свобода у виборі видів, форм і темпу здобуття освіти, освітньої програми, закладу освіти;
- гуманізм;
- демократизм;
- єдність навчання, виховання та розвитку;
- виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій;
- формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення;
- формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психічного насильства, а також до дискримінації за будь-якими ознаками;
- формування громадянської культури та культури демократії;
- формування культури здорового способу життя, екологічної культури і дбайливого ставлення до довкілля.
1.6. Структура 2022-2023 навчального року
Відповідно Закону України ,,Про освіту” 2022/2023 навчальний рік розпочинається 1 вересня святом «День знань», триває не менше 175 днів і закінчується не пізніше 30 червня наступного року.
Структура навчального року (тривалість навчальних занять, поділ на семестри та режим роботи) встановлюютьсянавчальним закладом у межах часу, передбаченого робочим навчальним планом, за погодженням з Управлінням освіти культури молоді і спорту Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області.
Тривалість канікул протягом навчального року не повинна становити менше 30 календарних днів.
Навчальні заняття організовуються за семестровою системою:
І семестр – з 1 вересня до 30 грудня 2022 року,
ІІ семестр – з 15 січня по 26 травня 2023 року.
Упродовж навчального року для учнів проводяться канікули:
- осінні - з 31.10. 2022 по 06.11. 2022;
- зимові- з 31.12.2022 по 15.01. 2023;
- весняні - з 27.03. 2023 по 02.04. 2023.
Згідно зі статтею 34 Закону України «Про загальну середню освіту» відповідно до Положення про державну підсумкову атестацію для учнів 4, 9, 11 класів проводиться державна підсумкова атестація, форму і терміни якої Міністерством освіти і науки України буде затверджено додатково.
Дата вручення документів про освіту буде визначена додатково (в залежності від термінів проведення ДПА).
Передбачається можливість вносити зміни до термінів проведення канікул, початку та завершення навчальних семестрів з огляду на епідеміологічну ситуацію. Продовження навчання здобувачами освіти за більш безпечними для них формами (індивідуальною, дистанційною).
1.7. Особливості організації освітнього процесу
Режим роботи закладу
Заклад працює за п’ятиденним робочим тижнем, вихідні дні - субота і неділя.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” тривалість уроку в 1 класі становить 35 хвилин, в 2 – 4 класах 40 хвилин, в 5 – 11 класах – 45 хвилин.
Розклад дзвінків для учнів 1 класів
1 урок 08.30 - 09.05 перерва - 25 хвилин
2 урок 09.30 - 10.05 перерва – 20 хвилин
3 урок 10.25 - 11.00 перерва – 25 хвилин
4 урок 11.25 - 12.00 перерва - 25 хвилин
5 урок 12.25 - 13.00
Розклад дзвінків для учнів 2-4 класів
1 урок 08.30 - 09.10 перерва - 20 хвилин
2 урок 09.30 - 10.10 перерва – 20 хвилин
3 урок 10.30 - 11.10 перерва - 10 хвилин
4 урок 11.20 - 12.00 перерва - 10 хвилин
5 урок 12.10 - 12.50 перерва - 10 хвилин
6 урок 13.00 - 13.40
Розклад дзвінків для учнів 5-11 класів
1 урок 08.30 - 09.15 перерва - 10 хвилин
2 урок 09.25 - 10.10 перерва – 10 хвилин
3 урок 10.20 - 11.05 перерва - 10 хвилин
4 урок 11.15 - 12.00 перерва - 20 хвилин
5 урок 12.20 - 13.05 перерва - 10 хвилин
6 урок 13.15 - 14.00 перерва – 05 хвилин
7 урок 14.05 - 14.50 перерва – 05 хвилин
8 урок 14.55 - 15.40
Крім уроків у закладі проводяться позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів учнів та на розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдарувань.
1.8. Робота груп подовженого дня
Робота ГПД організована для 1-4 класів згідно наказу МОН України від 25.08.2018 року №677«Про затвердження Порядку створення груп подовженого дня у державних і комунальних закладах загальної середньої освіти», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 липня 2018 р. за N 865/32317.
Групи подовженого дня створені для:
- організації навчальної, виховної та пізнавальної діяльності учнів;
- організації дозвілля учнів;
- надання кваліфікованої допомоги учням у підготовці до уроків і виконанні домашніх завдань;
- формування в учнів ключових компетентностей, необхідних для успішної життєдіяльності та самореалізації особистості;
- забезпечення виконання індивідуальної програми розвитку особи з особливими освітніми потребами, індивідуального навчального плану (за наявності).
Режим роботи в групі подовженого дня учнів нашого освітнього закладу складає 3 годин на день у зв’язку з підвезенням і розвезенням учнів на навчання з шести навколишніх сіл і включає:
- прогулянки на відкритому повітрі тривалістю не менш як пів години для учнів початкових класів;
- харчування тривалістю не менш як 15 хвилин;
- виконання домашніх завдань (за наявності) тривалістю не більше 1 години;
- проведення спортивно-оздоровчих занять тривалістю не менше 30 хвилин;
- фізкульт-хвилинки та гімнастику для очей через кожні 15 хвилин заняття для учнів початкових класів.
1.9. Контингент учнів за класами
У освітньому закладі нараховується 20 класів (18 паралелей і два класи без перелелі), де навчаються 357 учнів, у закладі дошкільної освіти функціонує три групи – середня, старша та група короткотривалого перебування і виховується 51 дитина.
Клас/кількість |
Кількість учнів
|
Середня наповнюваність |
1 (2) |
34 |
140/17.5 |
2 (2) |
35 |
|
3 (2) |
37 |
|
4 (2) |
34 |
|
5 2) |
35 |
187/18,7 |
6 (2) |
35 |
|
7 (2) |
37 |
|
8 (2) |
40 |
|
9 (2) |
40 |
|
10 (1) |
17 |
30/15,0 |
11 (1) |
13 |
|
Всього |
|
357/17,9 |
1.10. Навчальні плани
Навчальні плани на 2022/2023 навчальний рік розроблено на основі:
- для 1-2 класів – Державного стандарту початкової освіти (2018), Типової освітньої програми (наказ МОН України від 12.08. 2022 №743-22);
- для 3-4 класів – Державного стандарту початкової освіти (2018), Типової освітньої програми (наказ МОН України від 12.08. 2022 №743-22);
- для 5 класів - складено за Типовою освітньою програмою для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженою наказом МОН України від 19.02. 2021 року №235;
- для 6 -9-х класів складено за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04. 2018 року № 405;
- для 10-11-х класів – складено за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 року №408 у редакції наказу МОН України від 28.11. 2019 №1493 зі змінами, внесеними наказом МОН від 31.03.2020 №464);
Наказів Міністерства освіти і науки України:
- від 28.03.2022 року №274 «Про деякі питання здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану»;
- від 20.02.2002 року №128 Про затвердження Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальнихзакладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченніокремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах (зі змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти № 572 від 09.10. 2002);
- Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 12.01.2016 № 8 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 лютого 2021 року № 160), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 р. за № 184/28314;
- Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.09. 2020 № 1115, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2020 р. за № 941/35224); Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 16.04.2018 № 367, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 травня 2018 р за № 564/32016;
- Порядку переведення учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти до наступного класу, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 14.07.2015 № 762 (у редакції наказів Міністерства освіти і науки України № 621 від 08.05.2019, № 268 від 01.03.2021), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.07.2015 за № 924/27369.
Варіативна складова Типових планів використовується на:
- збільшення кількості додаткових годин на підсилення вивчення окремих базових предметів;
- проведення індивідуальних консультацій та групових занять.
Облік занять з базових предметів, індивідуальних консультацій та групових занять здійснюється на сторінках класного журналу, відведених для цього предмету.
Детальний розподіл навчального навантаження окреслено у робочих навчальних планах освітнього закладу.
1.11. Форми організації освітнього процесу
Основною формою організації освітнього процесу є традиційний урок (навчання в умовах очного навчання).
Згідно Державних стандартів початкової, базової, повної загальної середньої освітирізні мають місце такі типи уроків:
-
-
-
-
- формування компетентностей;
- розвитку компетентностей;
- перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей;
- корекції основних компетентностей;
- комбінований урок;
-
-
-
Також передбачені екскурсії, віртуальні подорожі, спектаклі, уроки-семінари, конференції, форуми, брифінги, інтерактивні та інтегровані уроки, ділові ігри, відео-уроки, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.
При дистанційному навчанні застосовуються такі форми організації освітнього процесу, як конференції, консультації, віртуальні екскурсії, презентації, уроки на платформі ZOOM, Class-Room, Human у програмі Viber.
1.12. Порядок поділу класів на групи
Організація освітнього процесу на уроках з навчального предмета «Захист України» у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році здійснюватиметься відповідно до: законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про національну безпеку України», «Про основи національного спротиву» № 1702-IX від 01.01.2022 зі змінами від 03.05.2022; Стратегії воєнної безпеки України, затвердженої Указом Президента України від 25.03.2021 № 121/2021; Стратегії національно-патріотичного виховання, затвердженої Указом Президента України від 18.05.2019 № 286/2019; Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392; Положення про допризовну підготовку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2000 № 1770, та інших нормативних документів.
Предмет вивчається юнаками та дівчатами окремо у 10 класі, учні 11 класу вивчатимуть предмет разом, а з варіативної складової для дівчат виділено 1 годину на тиждень на вивчення курсу медико-санітарної підготовки. Дівчата за їх власним бажанням (особистим вмотивованим рішенням, у разі згоди батьків, опікунів або піклувальників) навчаються за програмою для групи юнаків. Юнаки, які за станом здоров’я, релігійними поглядами (за поданням відповідних документів) не можуть вивчати основи військової справи, навчаються за програмою для групи дівчат. Навчальний предмет при цьому в обох випадках називається «Захист України» з уточненням «Основи медичних знань».
1.13. Використання літератури в освітньому процесі
В освітньому процесі закладу використовувати лише навчальну літературу, що має грифи Міністерства освіти і науки України («Рекомендовано Міністерством освіти і науки України», «Схвалено для використання в освітньому процесі») або висновок «Схвалено для використання в загальноосвітніх навчальних закладах», ухваленийвідповідною комісією Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України. Перелік навчальної літератури постійно оновлюється і доступний на офіційному вебсайті Міністерства та на вебсайті ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» . На вебсайті ІМЗО в розділі «Електронна бібліотека», крім електронних версій підручників, розміщені художні та науково-популярні видання серії «Шкільна бібліотека» для 5-6 класів закладів загальної середньої освіти .
1.14. Процеси розвитку, виховання і соціалізації в школі
Виховання учнів у закладі здійснюєтьсяпід час проведенняу років, у процесі позаурочної та позашкільної роботи. Цілі виховного процесу в закладі освіти визначаються на основі принципів, закладених у Конституції та законах України, інших нормативно-правових актах.
Основною метою у вихованні учнів у 2022-2023 навчальному році буде формування громадянина, патріота, інтелектуально розвиненої, духовно і морально зрілої особистістості, готової протистояти асоціальним впливам, вправлятися з особистими проблемами, творити себе і оточуючий світ.
Весь освітній процес у школі зорієнтований на учня, розвиток його талантів, виховання на цінностях, цінностях загальнолюдських, цінностях поваги до іншої людини, цінностях любові до власної країни. На це спрямовано весь зміст освіти і весь процес навчання. Виховання позитивних рис характеру та чеснот здійснюється через наскрізний досвід та зміст освіти.
Виховний процес, як наголошується в Концепції Нової української школи, має стати невід’ємною складовою всього освітнього процесу, проходячи наскрізно як через навчальні предмети, так і систему позакласної, позашкільної роботи. Пріоритетного значення в розбудові нової школи набуває завдання формувати в учнів систему загальнолюдських цінностей:
- морально-етичних – гідність, чесність, справедливість, турбота, повага до життя, повага до себе та інших людей;
- соціально-політичних– свобода, демократія, культурне різноманіття, повага до рідноїмови і культури, патріотизм, шанобливе ставлення до довкілля, повагадо закону, солідарність, відповідальність.
Основні завдання виховної діяльності закладу освіти на 2022-2023 н.р. визначені Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року.
У роботі з учнями педагогічні працівники керуватимуться Основними орієнтирами виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України, , у відповідності до наступних ключових напрямів:
- ціннісне ставлення до себе;
- ціннісне ставлення до сім'ї, родини, людей;
- ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави;
- ціннісне ставлення до праці;
- ціннісне ставлення до природи;
- ціннісне ставлення до культури і мистецтва.
Серед основних завдань:
- вихонання основних людських цінностей: турботи, поваги, любові, співчуття, милосердя, відповідальності і т.д
- національно-патріотичне виховання на засадах загальнолюдських, полікультурних, громадянських цінностей,
- забезпечення фізичного, морально-духовного, культурного розвитку дитини,
- формування соціально зрілої творчої особистості, громадянина України і світу,
- підготовка учнів до свідомого вибору сфери життєдіяльності,
- підвищення відповідальності сім'ї за освіту і виховання дітей.
Протягом 2022-2023 навчального року планується підвищити рівень превентивної роботи. Пріоритетними формами і методами в роботі педагогічних працівників із означеної проблеми залишаються:
- впровадження просвітницької діяльності, спрямованої на формування негативного ставлення до протиправних діянь,
- проведення тижнів правових знань, використання інтерактивних педагогічних технологій на уроках правознавства та в позакласній діяльності;
- впровадження шкільного самоврядування в освітній процес;
- ужиття заходів, спрямованих на підвищення моральності в суспільстві, правової культури громадян, утвердження здорового способу життя;
- запобігання проявам екстремізму, расової та релігійної нетерпимості;
- впровадження нових педагогічних комунікацій між усіма учасниками освітнього процессу.
Важливою складовою частиною виховної роботи закладу освіти є учнівське самоврядування, яке є однією із умов залучення учнів до громадської діяльності. Самоврядування в закладі освітимає стати для учнів справжньою школою демократії, школою громадянського становлення підростаючого покоління.
Місія новоїукраїнської школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками. І це стосується не лише пошуку нових форм роботиз дітьми, але й перегляду існуючої освітньої практики в контексті нової філософії роботи з сім'єю. Дана філософія значно більшою мірою відповідає запитам батьків і спочатку орієнтована на встановлення тісних контактів із родиною, плідну взаємодію з батьками учнів.
Тому сьогодні перед закладом освіти стоїть завдання щодо створення умов для активної взаємодії з батьками в освітній діяльності, підвищення їх батьківської компетенції. При організації роботи з батьками основна мета:
залучення сім'ї в єдиний освітній простір. Реалізовувати цю мету плануємо через вирішення наступних завдань:
встановлення довірливих і партнерських відносин з батьками;
надання допомоги у вирішенні конкретних проблем;
підвищення компетентності батьків у питаннях розвитку, освіти і виховання дітей.
У здійсненні виховного процесу мають ураховуватися такі організаційні орієнтири:
- виховання не зводиться до окремих виховних занять;
- до створення виховного середовища залучається весь колектив школи;
- учитель є взірцем людини вихованої, своїм прикладом він надихає і зацікавлює дитину;
- у плануванні діяльності враховуютьсяі ндивідуальні нахили і здібності кожної дитини, створюються належні умови для їх реалізації;
- співробітництво з позашкільними закладами освіти;
- активне залучення до співпраці психологів і соціальних педагогів;
- налагодження постійного діалогу з батьківською спільнотою.
1.15. Кадрове забезпечення
В закладі працюють 39 педагогічних працівників, з них:
1 директор (1 ст.)
1 заступник з НВР (1 ст.)
1 заступник з ВР (0,5 ст.)
1 заступник з дошкільної освіти (1 ст.)
1 педагог-організатор (1 ст.)
1 педагог соціальний (1 ст.)
1 практичний психолог (1 ст.)
1 бібліотекар (1 ст.)
2 сестри медичні (2 ст.)