Концепція розвитку Тарасівського ліцею розроблена на основі:
-
Закону України «Про загальну середню освіту»
-
Наказу Міністерства освіти і науки України від 28.03.2022 №274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні»
-
Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів
-
Концепції профільного навчання у старшій школі
-
Концепція розвитку, спрямованої на реалізацію Конституції України
-
Національної доктрини розвитку освіти
-
Концепції національного виховання
-
Освітнього напрямку Державної програми «Освіта. Україна ХХІ століття»
Мета концепції розвитку закладу – визначити перспективи розвитку ліцею як закладу, що надає якісну сучасну освіту шляхом вільного, творчого навчання відповідно до суспільних потреб, зумовлених розвитком української держави.
Основними напрямками і завданнями розвитку закладу є:
-
Формування багатомірного освітнього простору для дітей віком від 6 до 15 років, орієнтованого на індивідуальний розвиток особистості, через навчання і виховання.
-
Реалізація особистісно-орієнтованого підходу до розвитку, виховання і навчання дітей через відновлення змісту освіти та впровадження провідних освітніх технологій на всіх ступенях навчання.
-
Впровадження в процес навчання нових інноваційних технологій. Розвиток комп’ютерної грамотності учнів та педагогів школи.
-
Демократизація навчально-виховного процесу.
-
Гуманістична направленість педагогічного процесу, повага до особистості учнів.
-
Виховання позитивних мотивів навчальної діяльності, старанного та відповідального ставлення до навчання, готовності до практичного застосування знань, вмінь.
-
Виховання особистості через залучення до активної діяльності та всебічний зв’язок школи з життям.
-
Розвиток творчої ініціативи педагогів в пошуках нових форм і методів педагогічної діяльності.
-
Розвиток в учнів пізнавальних інтересів і здібностей, потреби глибокого і творчого оволодіння знаннями, навчання самостійного набуття знань, прагнення постійно знайомитися з найновішими досягненнями науки і техніки.
-
Прищеплення учням шанобливого ставлення до культури, звичаїв, традицій усіх народів, що населяють Україну.
-
Виховання учнів на основі загальнолюдських гуманістичних цінностей: ідеалів добра, правди, свободи, любові, дружби, справедливості, совісті, людської гідності.
-
Виховання в учнів патріотичних почуттів, формування національної самосвідомості, любові до рідної землі свого народу, готовності до праці в ім’я України.
-
Врахування вікових і індивідуальних особливостей учнів і вибір оптимальної системи способів навчання і виховання з врахуванням індивідуальних рис характеру кожної дитини.
-
Підготовка учнів до господарсько – трудової діяльності.
-
Гуманістичні відносини між суб’єктами педагогічного процесу.
-
Виховання в учнів свідомого відношення до всіх видів діяльності і людських відносин на основі самостійності та творчої активності вихованців.
-
Збереження та зміцнення морального та фізичного здоров’я здобувачів освіти.
-
Забезпечення умов для інтелектуального, соціального, морального і фізичного розвитку та саморозвитку учнів.
-
Забезпечення знань базових навчальних предметів на рівні вимог сучасної школи, шляхом реалізації нових концепцій навчання.
-
Розгортання експериментальної та пошукової роботи.
-
Перетворення закладу на освітній, культурний центр села.
-
Різнобічний розвиток індивідуальності дитини на основі виявлення її задатків і здібностей, формування ціннісних орієнтацій, задоволення інтересів і потреб.
-
Збереження і зміцнення морального, фізичного і психічного здоров'я вихованців.
-
Виховання учнів як громадян України, національно свідомої, вільної, демократичної, життєво і соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення у різноманітних життєвих ситуаціях.
-
Формування у школярів бажання і уміння вчитися, виховання потреби і здатності до навчання упродовж усього життя, вироблення умінь практичного і творчого застосування здобутих знань.
-
Становлення у здобувачів освіти цілісного наукового світогляду, загальнонаукової, загальнокультурної, технологічної, комунікативної і соціальної компетентностей на основі засвоєння системи знань про природу, людину, суспільство, культуру, виробництво, оволодіння засобами пізнавальної і практичної діяльності.
-
Виховання школяра як людини моральної, відповідальної, людини культури з розвиненим естетичним і етичним ставленням до навколишнього світу і самої себе.
Освітній заклад – це простір життя дитини - тут вона не готується до життя, а повноцінно живе, і тому вся діяльність школи вибудовується так, щоб сприяти становленню особистості як творця і проектувальника власного життя, гармонізації і гуманізації відносин між вихованцями і педагогами, навчальним закладом і родиною, ґрунтуючись на ідеї самоцінності дитинства, діалогу, усвідомленого вибору особистого життєвого шляху.
Освітній заклад за своєю сутністю є демократичним. Його демократичний характер визначається відкритістю перед суспільством, участю вихованців, їхніх батьків, педагогічного колективу і представників громадськості у розробці та реалізації стратегії і змісту його діяльності, відповідальністю школи за якість освітніх послуг перед споживачем і державою.
Діяльність ліцею ґрунтується на засадах органічного поєднання національного і загальнолюдського виховання. Домінантою виховного процесу має стати виховання патріотизму з новим змістовним наповненням. З одного боку, це виховання почуття любові до рідного краю, свого народу, держави відповідальності за їхнє майбутнє, а з іншого, - відкритість до сприйняття різноманітних культур світу, освоєння фундаментальних духовних цінностей людства-гуманізму, свободи, справедливості, толерантності, культури, миру, національного примирення, збереження природи.
Управлінський аспект
Мета: координація дій усіх учасників освітнього процесу, створення умов для їх продуктивної творчої діяльності.
Основні завдання:
-
Управління якістю освіти на основі нових інноваційних технологій та освітнього моніторингу.
-
Забезпечення відповідної підготовки вчителів, здатних успішно втілювати в життя особистісно – зорієнтовану творчу педагогіку.
-
Виконання завдань розвитку, спрямованих на самореалізацію особистості.
-
Створення умов для продуктивної творчої діяльності вчителів.
Шляхи реалізації:
-
Впровадження в практику роботи школи інноваційні технології.
-
Створення сприятливого мікроклімату серед учасників освітнього процесу для успішного реалізації їх творчого потенціалу.
-
Забезпечення виконання замовлень педагогічних працівників щодо підвищення їх фахового рівня через заняття самоосвітою.
-
Підримка ініціативи кожного учасника освітнього процесу в його самореалізації.
-
Розкриття творчого потенціалу учасників освітнього процесу.
-
Стимулювання творчості учасників освітнього процесу.
Основні напрямки розвитку нової моделі освітнього закладу
Управління ліцеєм
Управління ліцеєм здійснюється колегіально та індивідуально згідно з розподілом функціональних обов’язків кожного члена адміністративно – управлінської ланки з урахуванням фахової підготовки, стажу роботи, індивідуальних особливостей.
Управління освітнім закладом організоване на засадах традиційних та інноваційних технологій діагностування, прогнозування, координації, колективного контролю, самоконтроля, і взаємоконтролю, наставництва.
Управлінські зусилля спрямовуються на використання творчого потенціалу кожного члена колективу з метою підвищення якості освіти учнів, їх вихованості та розвитку. Освітній заклад будує свою діяльність на принципах плановості, наукової організації, гласності й демократії та згідно зі Статутом.
Механізм управління ліцеєм передбачає опору на оптимальний рівень професійної компетентності суб’єктів освітнього процесу (членів адміністрації, допоміжно – адміністративного персоналу, педагогів, батьків ), організацію їх спільної діяльності. У Тарасівському ліцеї розробляється перспективний план роботи на п’ять років, згідно з яким складається план роботи на кожний рік. Освітня діяльність здійснюється відповідно до навчального плану ліцею. Плани схвалюються педагогічною радою, затверджуються директором ліцею.
Структура управлінської діяльності є багаторівневою: здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти, учителі, вихователі, директор, колегіальні органи управління.
Співтвпраця адміністрації з членами педколективу сприяє ефективності управлінської діяльності та освітнього процесу.
Адміністрацією ліцею в системі проводиться контроль за виконанням навчальних планів і програм, систематично вивчаються питання стану викладання навчальних предметів, формою узагальнення яких є накази по школі.
Здійснюючи контроль за виконанням нормативних, директивних документів, навчальних програм, ведення документації, адміністрація на нарадах при директорові, засіданнях методичної ради, профспілкових зборах виступає перед колективом з оглядом основних положень цих документів. Організовується їх опрацювання на засіданнях шкільних методичних об єднань, після цього розробляються конкретні завдання, заходи щодо виконання вимог нормативних документів; організовується впровадження в практику роботи розроблених заходів. Дирекція ліцею здійснює контроль за виконання заходів.
Важливим аспектом діяльності освітнього закладу є фінансово – економічна складова.
Фінансово-господарська діяльність ліцею здійснюється на основі коштів державного та місцевого бюджетів, що надходять у розмірі, передбаченому нормативами фінансування закладу для забезпечення належних умов його життєдіяльності.
Та важливо шукати альтернативні джерела фінансування. Не слід сподіватися лише на державу у питанні фінансування закладу освіти, необхідно шукати додаткових шляхів для вирішення цього питання. Участь у конкурсах міжнародних донорів, що надають гранти для реалізації різноманітних проектів – ось основна мета успішного керівника.
Методичний аспект
Мета: створення комфортних умов для професійного зростання та розкриття творчого потенціалу кожного педагогічного працівника.
Основні завдання:
-
Створення атмосфери творчого пошуку оригінальних нестандартних рішень педагогічних проблем.
-
Формування в учителів готовності до впровадження сучасних інноваційних технологій.
-
Формування прагнення до оволодіння педагогікою співпраці та співтворчості на принципах особистісно орієнтованих методик навчання та виховання.
-
Спрямування діяльності учнів за допомогою професійного мудрого керівництва з боку педагогічного колективу.
Шляхи реалізації:
-
Постійний моніторинг рівня професійної компетентності вчителів.
-
Створення моделей методичної роботи з групами педагогів різного рівня професіоналізму.
-
Удосконалення особистого досвіду на основі кращих досягнень науки і практики викладання.
-
Участь у шкільних, районних та обласних конкурсах педагогічної майстерності.
Науково – методична робота
Основною метою науково – методичної роботи в ліцеї є задоволення потреб, можливостей та інтересів педагогів у постійному підвищенні фахового рівня, залучення їх до творчої діяльності, забезпечення методичної грамотності вчителів та вихователів, формування вміння робити самоаналіз, визначення творчої індивідуальності кожного педагога.
Зміст науково – методичної роботи зумовлюється цілями діяльності навчального закладу, професійним, фаховим, творчим потенціалом педагогічного коллективу, ступенем навчальної компетенції учнів, новітніми досягненнями науки і практики. Основними аспектами науково методичної роботи є :
-
вивчення здобутків теорії, методики та технології навчання й виховання в умовах реформування освіти;
-
виявлення можливостей впровадження в роботу закладу освіти нововведень держави, галузевого уравління, досягнень психолого-педагогічної науки;
-
застосування різних організаційних форм навчально – пізнавальної діяльності процесі вивчення навчальних предметів;
-
використання сучасних інформаційних технологій та інтерактивних методів навчання у навчально – виховному процесі;
-
моніторинг якості базової та профільної освіти учнів.
У Тарасівському ліцеї працює п’ять шкільних методичних обʼєднаня вчителів: методобʼєднання вихователів ЗДО, методобʼєднання вчителів початкових класів, математично – природничих дисциплін, суспільно – гуманітарних дисциплі та методобʼєднання класних керівників, які працюють над вирішенням методичних поблем. Також діє методична рада у складі найдосвідченіших учителів школи, на яку покладається консультаційна та координаційна функції. Методична рада координує роботу методоб'єднань та систематично допомагає молодим та малодосвідченим педагогам у плануванні роботи, в підготовці виступів та в організації і проведенні відкритих уроків, занять, виховних заходів. Окрім того в закладі діє творча группа, яка займається дослідженням ефективності методів навчання та впровадженням в практичну роботу.
Виховний аспект
Мета: сприяння формуванню в учнів знань, умінь і навичок, необхідних для майбутнього успішного вибору професії; розвитку пізнавальної творчої активності особистості; розвиток природних здібностей, уяви і продуктивного мислення з гуманістичним світосприйняттям і почуттям відповідальності за долю України, її народу; виховання естетичних смаків; ведення здорового способу життя.
Основні завдання:
-
Формування в учнів основ наукового світогляду, пізнавальної активності і культури розумової праці, вироблення уміння самостійно здобувати знання, застосовувати їх у своїй практичній діяльності.
-
Виховання почуття любові до Батьківщини і свого народу як основи духовного розвитку особистості, шанобливе ставлення до історичних пам'яток.
-
Сприяти формуванню навичок самоврядування, соціальної активності і відповідальності в процесі практичної громадської діяльності, правової культури, вільного володіння державною мовою, засвоєння основ державного і кримінального права, активної протидії випадкам порушення законів.
-
Підготовка випускників базової школи до свідомого вибору професії і навчального закладу для продовження освіти.
-
Залучення учнів до активної екологічної діяльності, формування основ естетичної культури, гармонійний розвиток духовного, фізичного та психічного здоров'я.
-
Затвердження культури здорового способу життя.
Шляхи реалізації
-
Організація і проведення засідань МО класних керівників з відповідної тематики.
-
Проведення профорієнтаційної роботи серед школярів середньої та старшої ланки.
-
Організація роботи шкільного самоврядування.
Система виховної роботи ліцею
Система виховної роботи закладу базується на принципах творчої діяльності вчителів, вихователів та вихованців, самовизначенні й самоврядуванні, демократизації та гуманізації відносин між ними, диференціації та особистій орієнтації виховної діяльності з урахуванням інтересів та потреб вихованців.
Забезпечення органічної єдності урочної та позаурочної виховної роботи з учнями – педагогічне кредо нашого навчального закладу. Зміст виховної роботи детермінується необхідністю формування загальнокультурних компетентностей учнів на основі:
-
узагальненого соціального досвіду, накопиченого вітчизняними та зарубіжними діячами науки, літератури, мистецтва;
-
розкриття фундаментальних проблем людства, в тому числі України, усіх галузях культури;
-
формування у вихованців морально – етичних цінностей, ціннісно – смислових установок в контексті загальнолюдської моралі;
-
врахування психофізичних етичних та естетичних нахилів і потреб вихованців у їхньому загальнокультурному розвитку.
З метою забезпечення оптимальних умов для виявлення, розвитку і реалізацїі потенційних можливостей кожного учня передбачаються колективні творчі справи, тематичні виховні тижні тощо. Зростає роль діалогу як демократичного шляху пошуку істини. Учні набувають умінь вести дискусію, відстоювати свою думку, співвідносити свої права та обовязки. Педагогічний коллектив сприяє розвитку в учнів аналітичного та логічного мислення, основ ораторського мистецтва, формуванню активної життєвої позиції та позитивної суспільної спрямованності. Класні керівники працюють над створенням простору, в якому виховна система охоплює весь педагогічний процес: навчальні заняття, позаурочну діяльність учнів (позакласні виховні заходи, заняття в гуртках, зайнятість учнів у позашкільних навчальних закладах).
Важливою метою цієї роботи є створення умов для розвитку й самореалізації особистості, залучення кожного учня до учасиі в різних сферах діяльності на основі діагностики його нахилів і здібностей.
-
Проведення класних годин, впровадження на практиці соціокультурної змістової лінії під час навчально-виховного процесу.
-
Проведення уроків мужності.
-
Проведення тижнів, декад, місячників тощо виховного змісту.
Психолого - педагогічний аспект
Мета: формування особистості через шкільне та сімейне виховання з урахуванням:
-
індивідуальних особливостей;
-
здібностей;
-
умінь та навичок.
Основні завдання:
-
Створення:
-
ситуації творчості для всіх учасників освітнього процесу;
-
умов для соціальної самореалізації учасників освітнього процесу;
-
умов для позитивної адаптації учнів до навчання у школі.
-
Посилення впливу шкільного та сімейного виховання на формування:
-
стійкої мотивації до навчання;
-
високої духовної культури;
-
моральних переконань;
-
трудового виховання дітей.
-
Забезпечення якісного психолого - педагогічного супроводу процесу навчання.
-
Практичне забезпечення корекційно - розвивальної роботи:
-
діагностики особистісного розвитку;
-
ціннісних орієнтацій;
-
соціального статусу;
-
виявлення вад і проблем соціального розвитку дитини.
-
Орієнтація на соціально - психологічну профілактику негативних явищ в учнівському середовищі, профілактику девіантної поведінки.
Шляхи реалізації:
-
Психолого - педагогічна діагностика з виявлення у дітей:
-
здібностей;
-
схильностей;
-
потреб;
-
відстеження динаміки і розвитку обдарованих та здібних учнів.
-
Консультації та навчання батьків, проведення класних і загально шкільних батьківських зборів
-
Створення сприятливого психологічного клімату у всіх структурних підрозділах навчально-виховного процесу.
-
Морально-культурний особистий досвід учасників навчально–виховного процесу.
Модель випускника
Моделлю випускника є громадянин держави, який:
-
має активну позицію щодо реалізації ідеалів і цінностей України, прагне змінити на краще своє життя і життя своєї країни;
-
є особистістю, якій притаманні демократична громадянська культура, усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її громадянською відповідальністю;
-
уміє грамотно сприймати та уміє аналізувати проблеми суспільства, бути конкурентноспроможним на ринку праці, впевнено приймати сучасні реалії ринкових відносин, використовувати свої знання на практиці;
-
уміє критично мислити;
-
здатний до самоосвіти і саморозвитку;
-
відповідальний, уміє використовувати набуті компетенції для творчого розв’язання проблеми;
-
уміє опрацювати різноманітну інформацію.
Сьогоднішня соціальна ситуація диктує потребу у випускнику, який володіє засобами та ресурсами збереження та розвитку себе як особистості, який адекватно реагує на зміни в суспільстві. Замовлення суспільства до освіти полягає в потребі до творчої особистості, яка вміє самовдосконалюватися; здатна, реалізуючи себе, розв'язувати проблеми суспільства; яка вміє застосовувати знання та навички в оточуючому середовищі, яке постійно змінюється; може стати успішним в своїй обраній діяльності. Це передбачає побудову такого освітнього простору, в якому кожен учень може самовизначитися, знайти свою професію та себе в ній, прожити в школі ситуацію успіху в розв'язанні навчальних проблем. Нове покоління випускників, повинно бути захищеним та мобільним на ринку праці, здатним робити особистісний духовно-світоглядний вибір, мати необхідні знання, навички та компетентності для інтеграції в суспільство на різних рівнях, буде здатним до навчання впродовж життя.
Стратегія роботи з педагогічними кадрами
Розв’язання проблеми кадрового забезпечення нашого навчального закладу базується на його ролі у забезпеченні результатів інноваційної діяльності закладу освіти. Адміністрація школи комплектує кадровий склад відповідно до штатного розпису, затвердженого відділом освіти Великодимерської ОТГ.
Одним із важливих завдань адміністрації закладу є формування педагогічного колективу – колективу однодумців, які поділяють інноваційні ідеї навчання, виховання і розвитку здобувачів освіти. До педагогів школи висуваються високі вимоги щодо професійної та фахової підготовленості, творчого потенціалу. Учитель, вихователь мають бути освіченими, ерудованими людьми високої моральності та інтелектуальної культури; володіти глибокими знаннями зі своєї спеціальності у поєднанні з методичною майстерністю; мати високий рівень інтелекту, цілеспрямованості, здатності до самоаналізу та самооцінки. Крім того педагог повинен уміти: застосовувати фахові знання і вміння на високому професійному рівні; виконувати різні обов’язки, що пов’язані з навчанням обдарованих вихованців та інноваційною діяльністю; проявляти креативність у перегляді своїх поглядів; розробляти індивідуальні програми навчання з урахуванням результатів медико – психологічного обстеження учня та його навчальної компетентності; стимулювати пізнавальні інтереси та творчі здібності вихованців з урахуванням їх природних та соціальних запитів.
Учасники освітнього процесу
Учасниками освітнього процесу у Тарасівському ліцеї є:
-
здобувачі освіти;
-
педагогічні працівники;
-
практичний психолог, соціальний педагог, бібліотекар;
-
інші спеціалісти;
-
батьки або особи, які їх замінюють.
Права і обов’язки здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників визначаються чинним законодавством та Статутом ліцею.
У ліцеї обов’язково проводиться атестація педагогічних працівників. Атестація здійснюються, як правило, один раз на п’ять років відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників України, затвердженого Міністерством освіти і науки України.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» працівники школи проходять періодичні медичні огляди.
Батьки та особи, які їх замінюють, мають право:
-
звертатися до органів управління освітою, керівника навчального закладу і органів громадського самоврядування з питань навчання, виховання дітей;
-
брати участь у заходах, спрямованих на поліпшення організації освітнього процесу та зміцнення матеріально-технічної бази закладу освіти;
-
відмовлятися від запропонованих додаткових освітніх послуг;
-
на захист законних інтересів своїх дітей в органах громадського самоврядування закладу освіти та у відповідних державних, судових органах;
-
інші права, що не суперечать законодавству України.
Батьки та особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за здобуття дітьми дошкільної і загальної середньої освіти і зобов’язані:
-
забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь - якою формою навчання;
-
постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;
-
поважати гідність дитини, виховувати почуття доброти, працелюбність, милосердя, шанобливе ставлення до Вітчизни, сім’ї, державної та рідної мов, повагу до національної історії, культури, цінностей інших народів;
-
виховувати в дітей повагу до законів, прав, основних свобод людини;
-
своєчасно вносити плату за харчування дитини в дошкільному підрозділі у встановленому порядку;
-
своєчасно повідомляти школу про можливість відсутності або хвороби дитини.
Представники громадськості мають право:
-
обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування в навчальному закладі;
-
керувати учнівськими об’єднаннями за інтересами, гуртками, секціями;
-
сприяти покращенню матеріально-технічної бази, фінансовому забезпеченню закладу освіти;
-
проводити консультації для педагогічних працівників;
-
брати участь в організації навчально-виховного процесу.
Представники громадськості зобов’язані:
-
дотримуватися Статуту закладу освіти, виконувати накази та розпорядження керівника закладу, рішення органів громадського самоврядування;
-
захищати учнів від всіляких форм фізичного та психічного насильства;
-
пропагувати здоровий спосіб життя, шкідливість вживання алкоголю, наркотиків, тютюну тощо.
Зміст та організація освітнього процесу
Організація освітнього процесу у ліцеї здійснюється відповідно до положень про загальноосвітній навчальні заклади та інших нормативних документів МОН.
Для реалізації цілей та завдань педагогічний колектив в своїй діяльності передбачає вивірене співвідношення традиційного та інноваційного компонентів у структурі, змісті й формах роботи.
У цілому, організація освітнього процесу здійснюється за наступною схемою:
Початкова школа - школа розвитку особистості, де визначені свої пріоритети:
-
самоцінність особистості кожної дитини, прийняття її індивідуальності;
-
орієнтація на розвиток особистості;
-
особистісний, інтелектуальний, соціальний та фізичний розвиток кожного учня.
Навчання у ліцеї закладає фундамент загальноосвітньої підготовки учнів, забезпечує всебічний розвиток дитини, її нахилів, здібностей та виховання громадянина України. Зміст навчально – виховної роботи визначається освітніми галузямии базового типового навчального плану і включає, окрім державного мінімуму, спектр розвиваючих дисциплін за рахунок годин варіативної частини плану. У школі І ступення здійснюється реалізація особистісного підходу до учнів.
Школа базової освіти (5-9 класи) має такі пріоритетні завдання:
-
формування у школярів готовності до вибору й реалізації форми подальшого здобуття освіти і профілю навчання;
-
систематичне вивчення основ наук, забезпечення різноманітних інтересів і потреб школярів, розвиток їх різнобічних здібностей;
-
формування здорового способу життя, громадянських, патріотичних, правових, моральних, економічних, трудових, естетичних цінностей.
У 5-9 класах створені умови для формування в учнів загального і диференційованого інтересу до вивчення предметів, для поширення й поглиблення знань в обраних напрямках для розвитку пізнавальних творчих здібностей учнів, їх творчого самовираження. Ці передумови формують перспективи розвитку учнів, є базою для формування профільних класів. З цією метою в школі за рахунок варіативної частини збільшуються години на вивчення окремих навчальних дисциплін, проводяться спецкурси та факультативи, працюють гуртки, які спрямовані на поглиблення знань, розвиток пізнавальних поцесів, формування соціальних умінь та навиків.
Старша школа забезпечує здобуття повної загальної середньої освіти та профілізацію навчання з урахуванням освітніх потреб учнів, кадрових можливостей і матеріальної бази ліцею. Має пріоритетні завдання:
-
створення оптимальних умов для диференційованого та індивідуального навчання;
-
використання спецкурсів, факультативів;
-
профільне вивчення окремих предметів.
Педагогічна система закладу освіти побудована і функціонує за принципами системності, індивідуалізації, варіативності, безперервності освіти. Враховуючи чітке замовлення батьків та суспільства, визначено, що результатом діяльності педагогічного коллективу є виховання особистості, адаптованої до швидких змін у світі, усвідомлюючи своє місце в ньому.
Головною метою є виявлення творчих здібностей, створення умов для їх реалізації та розвитку, формування моделі компетентного випускника.
Освітній процес у ліцеї здійснюється на принципах диференціації та індивідуалізації.
Поступова модернізація змісту шкільної освіти грунтується на врахуванні позитивних надбань української школи і водночас передбачає істотні зміни, зумовлені сучасними тенденціями суспільного розвитку.
Сучасна школа оновлюється цілісно з урахуванням таких пріоритетів:
-
створення передумов для різнобічного розвитку особистості, індивідуалізація та диференціація навчання, переходу до ососбистісно- орієнтованих педагогічних технологій;
-
виховання особистісних якостей громадянина – патріота України;
-
формування життєвої, соціальної, комунікативної і комп’ютерної компетентностей учнів;
-
посилення практично – діяльнісної і творчої складових у змісті всіх освітніх галузей;
-
гуманізація і гуманітаризація змісту навчання;
-
забезпечення наступності навчального змісту і вимог щодо його засвоєння між дошкільною освітою і початковою школою; початковою школою і основною школою; основною і старшою школою; загальноосвітньою підготовкою та вимогами професійно – технічної і вищої освіти.
Методологічною основою визначення змісту шкільної освіти є загальнолюдські і національні цінності, зосередженність на актуальних і перспективних інтересах дитини. Зміст визначається на засадах його фундаменталізації, науковості і системності знань, їх цінності для соціального становлення людини, гуманізації і демократизації шкільної освіти, ідей полікультурності, взаємоповаги між націями і народами, світського характеру школи. У доборі змісту враховуються його доступність, науковість, наступність і перспективність, практичнее значення, можливості для загальнокультурного, наукового, технологічного розвитку особистості, індивідуалізації, диференціації навчання.
Зміст шкільної освіти має бути осучаснений таким чином, щоб випускники школи могли швидко адаптуватися у самостійному житті, цілеспрямовано використати свій потенціал як для самореалізації в професійному і особистому плані, так і в інтересах суспільства, держави.
У сучасному світі знання стають все більше доступними для тих, хто хоче оволодіти ними, тому переосмислюється самоцінність знань. Натомість зростає роль умінь добувати, переробляти інформацію, одержан уз різних джерел, застосовувати її для індивідуального розвитку і самовдосконалення людини. Це зумовлює зменшення питомої ваги готової інформації, зміну співвідношень між структурними елементами змісту на користь засвоєння учнями способів пізнання, набуття особистого досвіду творчої діяльності, посилення світоглядного компонента змісту. Поряд з традиційними джерелами здобуття знань широко використовуються глобальні і локальні інформаційні мережі з різноманітними базами даних та профільованими експертними системами.
Збереження здоровʼя вихованців
Тарасівський ліцей забезпечує безпечні та нешкідливі умови навчання, виховання, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцненння здоров’я, формує гігієнічні навички та засади здорового способу життя вихованців.
Здобувачі освіти забезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичною сестрою, медичними працівниками закладів охорони здоров’я району, сімейними лікарями.
Заклади охорони здоров’я разом з органами управління освітою та органами охорони здоров’я щорічно забезпечують безоплатний медичний огляд учнів, моніторинг і корекцію стану здоров’я, проведення лікувально - профілактичних заходів у навчальному закладі.
Учні 1 - 4 класів забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням, 21 учень 5 – 11 класів також забезпечені безкоштовним гарячим харчуванням, згідно рішення Виконкому Великодимерської ОТГ. Ще 7 учнів пільгових категорій забезпечені гарячим безкоштовним харчуванням згідно довідок чи певного статусу.
Відповідальність за організацію харчування у школі, додержання в ньому вимог санітарно – гігієнічних і санітарно – протиепідемічних правил і норм покладається на директора школи та медичних сестер ліцею. Норми та порядок організації харчування вихованців у школі визначаються у відповідності до норм та порядку встановлених Кабінетом Міністрів України.
Контроль за діяльністю освітнього закладу
Державний контроль за діяльністю навчальних закладів здійснюється з метою забезпечення реалізації єдиної державної політики в сфері загальної середньої освіти.
Державний контроль за діяльністю навчальних закладів здійснюють Міністерство освіти України, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані загальноосвітні навчальні заклади, Державна інспекція закладів освіти при Міністерстві освіти України, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування і підпорядковані їм органи управління освітою, державні санепідслужби та засновники закладу.
У період між атестацією проводяться перевірки (інспектування) навчального закладу з питань, пов’язаних з його навчально – виховною діяльністю. Зміст, види і періодичність цих перевірок визначаються залежно від стану навчально – виховної роботи, але не рідше 1-2 разів на рік.
Перевірки з питань, не пов’язаних з навчально – виховною діяльністю, проводяться його засновником відповідно до законодавства.
Терміни та умови реалізації Концепції
Процес реалізації Концепції є складним і тривалим. Він потребує додаткових зусиль для створення передумов, без яких якісна освіта неможлива.
Насамперед – це підвищення соціального статусу вчителя за рахунок пошуку і підвищення ефективності використання наявних місцевих резервів, зміцнення навчально – матеріальної бази навчального закладу, оснащення його сучасною комп’ютерною технікою, впровадження на її базі сучасних інформаційних технологій, розгортання різних форм шкільного та позашкільного навчання і виховання. Необхідні суттєві якісні зміни у фаховій підготовці майбутнього педагога, його післядипломної освіти, адекватні сучасним освітнім пріоритетам і завданням.
Концепція розвитку розрахована на 5 років (2017 - 2022 роки). ЇЇ ефективність в значній мірі залежить від створення сприятливих умов для її повної реалізації.
Очікувані результати
Новизна Концепції розвитку школи полягає в тому, що вона побудована на ідеї запровадження та ефективного використання інноваційних технологій під час освітнього процесу та управлінської діяльності адміністрації. Пріоритетні аспекти інноваційної діяльності колективу закладу пов’язані з розширенням діапазону форм, методів і технологій, спрямованих на самостійну продуктивну творчість суб’єктів освітнього процесу. Практична значущість технологізації інноваційних процесів полягає в тому, що вона забезпечує підвищення якості їх результативності. Реалізація положень Концепції розвитку ліцею забезпечить стабільний поступальний його розвиток і перехід на якісно вищий рівень забезпечення освітніх інтересів і потреб учнів через:
-
впровадження інноваційних технологій з метою інтенсифікації процесу навчання;
-
широке використання різних форм і методів навчання як засобу гармонійного розвитку дитини;
-
професійну орієнтацію та створення умов самореалізації учнів;
-
формування ключових компетентностей учнів як результату інноваційної діяльності навчального закладу;
-
формування іміджу школи;
-
участь у районних науково – практичних конференціях, професійних конкурсах;
-
оволодіння кожним учителем персональним комп’ютером;
-
апробація підручників нового покоління;
-
у системі методичної роботи раціональне поєднання колективних, групових та індивідуальних роботи;
-
стимулювання самоосвіти і професійного розвитку педагогів, шляхом створення умов для їх реалізації;
-
профільність старшої школи, до профільна підготовка шк
-
визнання здатності дитини до саморозвитку та права дитини на індивідуальну освітню траєкторію, індивідуальну траєкторію засвоєння освітніх галузей;
-
зміну позиції педагога на супроводжуючу та партнерську по відношенню до діяльності учня;
-
пріоритет особистісного змісту освіти, який формується в процесі проходження індивідуальних освітніх траєкторій;
-
пріоритет продуктивного компоненту змісту освіти, який визначається в творчості учня, над репродуктивним компонентом, який потрібен для передачі учню технологій його освітньої діяльності, але не готової інформації та знань.
Аналіз роботи закладу за 2021-2022 навчальний рік
Педагогічний колектив Тарасівського ліцею у 2021-2022 навчальному році проводив послідовну і цілеспрямовану роботу по виконанню завдань, визначених основними законодавчими та нормативними документами освітньої галузі, зокрема пов’язаними з реформою освіти: Законом України «Про освіту», Законом України «Про повну загальну середню освіту», новим Державним стандартом початкової освіти, була спрямована на реалізацію положень Конституції України, на виконання, Указу Президента України від 09 липня 2013 року № 344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року», постанови Кабінету Міністрів України від від 9 серпня 2017 р. № 576 «Про внесення змін до Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини» і «Положення про загальноосвітній навчальний заклад» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 96, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 8 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти», постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти», Наказу Міністерства освіти і науки України від 28.03.2022 №274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні», Освітньою програмою розвитку навчального закладу, перспективним та річним планом роботи школи, забезпечував оновлення змісту, форм і методів навчання, вдосконалення навчально - виховного процесу та його результативність. Продовжувалася робота на виконання комплексно – цільових програм спрямованих на вдосконалення освітнього процесу, створення сприятливих умов для розкриття здібностей і нахилів учнів, формування їх навчальних та життєвих компетенцій; створення умов для забезпечення доступу громадян до якісної освіти, реалізацію культурних і національних освітніх прав і запитів усіх громадян, утвердження високого статусу педагогічних працівників у суспільстві та у галузі освіти Київщини.
У 2021-2022 навчальному році робота педагогічного колективу школи була спрямована на формування гармонійно розвиненої, високоосвіченої, соціально-активної і національно свідомої людини в освітньому процесі.
На кожному рівні навчання забезпечується виконання державного стандарту, а також дається теоретична і практична підготовка з дисциплін навчального плану з метою максимального розвитку інтелекту, загальної культури, творчих можливостей, фізичного і морального здоров'я здобувачів освіти.
Успішність подолання кожного рівня, виконання його освітніх задач гарантується школою тільки за умови усвідомленого й добровільного дотримання всіх норм і правил шкільного життя, активної співпраці з батьками, відкритістю навчального процесу.
У вересні 2021 року школа розпочала свій 39 навчальний рік.
Візитівка освітнього закладу
Тарасівський ліцей є комунальною власністю виконавчого комітету Великодимерської ТГ Броварського району Київської області. Управління та фінансування здійснюється відділом освіти, молоді та спорту Великодимерської ТГ. Будівля школи прийнята в експлуатацію у 1983 році. Навчальний заклад має земельну ділянку, якою користується на правах постійного користування та відповідної документації площею га. Загальна площа приміщень становить 3547,6 кв.м, площа території на якій стоять шкільні споруди близько 2 га. На все це має підтверджуючу документацію.
Тарасівський ліцей - це заклад освіти з правом юридичної особи, що забезпечує потреби громадян у загальній середній освіті, в якій поєднуються класичні принципи педагогічного процесу та активно запроваджуються інноваційні технології.
Ліцей передбачає вивчення двох іноземних мов – англійської (з 1-го класу) та німецької (з 5 по 9 клас), забезпечує опанування комп’ютерних технологій з 2-го класу.
Загальноосвітній навчальний заклад розпочав свою роботу у вересні 1983 року.
Юридична адреса школи:
07441
Київська область
Броварський район
с.Тарасівка
вул.9 Січня, 1
Освітній заклад працює за п’ятиденним робочим тижнем у одну зміну, за кабінетною системою, але в період роботи в умовах карантинних обмежень кабінетна система не працює.
У навчальному закладі визначена українська мова навчання.
Контингент учнів
Педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження і розвитку шкільної мережі.
Для забезпечення проведення своєчасного й у повному обсязі обліку дітей шкільного віку та учнів, на виконання ст. 53 Конституції України, Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», ст. 19 Закону України «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів», керуючись п.п. 3.6. ч.1ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідних наказів по відділу освіти, молоді та спорту Великодимерської ОТГ. Вчителями школи було проведено облік дітей та підлітків шкільного віку, було організовано роботу щодо охоплення навчанням дітей шкільного віку, які проживають за територією обслуговування закладу.
Адміністрацією та педагогічним колективом закладу було:
-
складено список дітей майбутніх першокласників на 2022-2023 навчальний рік;
-
складено та подано до відділу освіти, молоді, спорту та культури статистичні звіти за затвердженими формами про кількість дітей і підлітків шкільного віку території обслуговування школи;
-
складено та подано до відділу освіти статистичний звіт Форма № 77-РВК;
-
перевірено списки дітей і підлітків шкільного віку з вадами розумового та фізичного розвитку, які повинні навчатися у закладах освіти для дітей, що потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації.
На початку 2021-2022 навчального року у школі було організовано навчання для 20 класів. Мова навчання – українська. Станом на 05.09.2021кількість учнів становила 363 особи. Середня наповнюваність учнів у класах складала – 19 учнів.
Упродовж року із школи вибуло 5 учнів у зв’язку зі зміною місця проживання, 6 дітей прибули. На кінець навчального 2021-2022 н.р. в школі було 371 учнів. Охоплено навчанням 100 % учнів.
Основними заходами зі збереження контингенту учнів у 2021-2022 навчальному році були:
-
організація обліку дітей та підлітків шкільного віку;
-
спільна робота з органами місцевого управління, самоврядування;
-
контроль за відвідування учнями навчальних занять;
-
співпраця навчального закладу з дошкільним закладом.
Стан працевлаштування випускників
На виконання ст. 53 Конституції України, Закону України «Про освіту» в частині здобуття молоддю загальної середньої освіти та працевлаштування випускників 9-х, 11-х класів, з метою контролю за охопленням загальною середньою освітою дітей і підлітків шкільного віку у навчальному закладі з учнями так і з батьками проводяться такі заходи:
-
школа забезпечена законодавчими та нормативними документами, які передбачають обов’язкову загальну середню освіту;
-
під час навчально - виховного процесу та в позаурочний час проводиться профорієнтаційна робота з учнями;
-
згідно з графіком проведення профорієнтаційних заходів з учнями 9-11 класів у 2020-2021 навчальному році з жовтня по травень взяли участь у профорієнтаційних зустрічах із представниками різних навчальних закладів, де учні матимуть змогу продовжити навчання;
-
на класних годинах класні керівники вчать учнів обирати професію за своїми нахилами та уподобаннями, розглядали певні правила, прийоми пошуку роботи;
-
розглядаються джерела, що містять інформацію про навчальні заклади та наявність вакансій.
У ліцеї робота була спрямована на всебічне охоплення випускників загальною середньою освітою, здійснюється контроль за навчанням, ведеться облік працевлаштування випускників 9 - 11 класу, наявні довідки, що підтверджують подальше навчання та працевлаштування випускників.
У 2022 році зі школи було випущено 18 дев'ятикласників та 10 одинадцятикласників, які продовжили навчання у закладах загальної середньої освіти ІІІ ступеня, технікумах, ліцеях, коледжах та вищих навчальних закладах.
Робота з кадрами
Упродовж року навчальний заклад в був забезпечений кваліфікованими кадрами.
На початок 2021-2022 н.р. школа була забезпечена працівниками згідно штатного розпису на 100%. Освітній процес забезпечував досвідчений, висококваліфікований творчий педагогічний колектив однодумців, що об'єднав людей, які люблять свою справу та відданих своїй роботі. Завдяки наполегливій праці вчителів школа йде шляхом упровадження передових педагогічних інновацій.
Розстановка кадрів здійснювалася відповідно до фахової підготовки також до педагогів висувається вимога вміння працювати з комп’ютером, оргтехнікою, проектором (незалежно від того, який предмет викладає, посади, яку обіймає, віку).
При прийомі на роботу враховувались фахова підготовка, особисті та колективні якості працівників, працездатність та інші характеристики.
Якісний склад педагогічних кадрів такий:
- «спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії» - 15
- «спеціаліст І кваліфікаційної категорії» - 5
- «спеціаліст П кваліфікаційної категорії» - 7
- «спеціаліст» - 2
- здобуває вищу освіту (заочна форма) – 1.
Мають педагогічні звання:
- «старший учитель» -10
- «вчитель методист» - 2
Якісний склад педагогічних кадрів ЗДО такий:
- «спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії» - 1
- «спеціаліст ІІ кваліфікаційної категорії» - 2
- «спеціаліст» - 1
За стажем роботи:
-
від 0 до 3 років - 1;
-
від 3до 10 років - 3;
-
від 10 до 20 років - 9;
-
від 20 і більше - 15;
За віком в школі працюють:
-
до 30 років —3 чоловік;
-
від 31 до 40 р. — 11 чоловік
-
від 41 до 50 р. — 5 чоловік
-
від 51 до 54 р. - 2 чоловік
-
понад 55 - 60р. — 2 чоловіки
-
понад 60 р.- 5 чоловік
Всі вчителів мають вищу педагогічну освіту, протягом року своєчасно проходили курси підвищення кваліфікації, більшістю при КНЗ КОР «КОІПОПК», онлайн - курси на різних освітянських платформах. Одна вчителька маютє освіту бакалавра і здобуває вищу освіту на заочній формі навчання.
Впровадження мовного законодавства
У 2021-2022 навчальному році в закладі освіти реалізовувалися практичні заходи щодо впровадження мовного законодавства, закріплення статусу української мови як державної. Відповідно до вимог статті 10 Конституції України, ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 року (набув чинності 16 липня 2019 року) у школі систематично проводилася робота щодо забезпечення державної політики всіх рівнів та дотримання чинного законодавства. Освітній процес здійснювався державною мовою.
Основними найважливішими напрямки діяльності педагогічного колективу у запровадженні мовного законодавства у закладі освіти були:
-
створення національної системи виховання та освіти, орієнтованої на духовно вільну, творчу, гармонійно розвинену особистість національно свідомих громадян;
-
забезпечення умов для постійного перебування школярів під впливом духовної культури українського народу з метою розкриття та розвитку їх природних здібностей;
-
залучення дітей раннього віку до культури та історії свого народу;
-
створення умов для перебування учнів під безпосереднім формуючим впливом україномовного середовища;
-
здійснення естетичного та емоційного розвитку дітей засобами народного мистецтва та різноманітних видів усної народної творчості;
-
заклад освіти проводить набір дітей в 1-й клас лише з українською мовою навчання;
-
школа працює за робочим навчальним планом з українською мовою навчання з вивченням другої іноземної мови (5 – 9 класи);
-
державною мовою викладаються всі навчальні дисципліни інваріантної та варіативної складової навчального плану закладу освіти (крім іноземної);
-
усі учні школи вивчають українську мову;
-
всі члени педагогічного колективу школи володіють державною мовою на належному рівні та постійно працюють над підвищенням культури українського мовлення, через систему різних заходів;
-
діловодство та ведення шкільної документації, взаємовідносини з державними, громадськими організаціями ведеться виключно державною мовою;
-
державною мовою проводяться засідання педагогічної ради, ради закладу, виробничі наради, збори колективу, семінари, педагогічні читання;
-
результати ведення вчителями та учнями науково - дослідницької роботи оформляються українською мовою;
-
тексти оголошень і повідомлень, плакатів, афіш, реклами виконуються українською мовою;
-
інтер’єр та оформлення шкільного приміщення, навчальних кабінетів здійснюється державною мовою;
-
у всіх класних кімнатах наявна національна символіка, український колорит;
-
в шкільній бібліотеці оформлені тематичні полички та папки: «Українська національна символіка», «Мова – душа народу»;
-
постійно діють тематичні виставки до Дня народження українських письменників та поетів тощо;
-
з метою національної - патріотичного виховання, усвідомлення своєї етнічної спільноти, утвердження національної гідності, виховання любові до рідної землі, свого народу, проводяться різноманітні виховні заходи: конкурси ораторського мистецтва, українські ігри та козацькі забави тощо;
-
у приміщенні школи діє шкільний краєзнавчий музей «Духовна спадщина».
Таким чином, в школі проводилась спланована системна робота щодо впровадження мовного законодавства. У наступному навчальному році буде продовжено розпочату роботу і особливу увагу слід звернути на раціональність розподілу годин української мови у варіативній складовій робочого навчального плану.
Впровадження ІКТ
Відповідно до Закону України «Про Національну програму інформатизації», Указів Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні», «Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій», «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти», Концепції розвитку дистанційної освіти в Україні (2000), відповідними вимогами часу та суспільними запитами пріоритетними напрямками діяльності школи у 2021/2022 навчальному році щодо впровадження ІКТ були:
-
впровадження інформаційних та комунікаційних технологій у освітній процес;
-
формування інформаційної культури учнів та педагогічних працівників, забезпечення їх інформаційних потреб;
-
удосконалення інформаційно - методичного забезпечення освітнього процесу;
-
оптимізація освітнього менеджмента на основі використання сучасних інформаційних технології в управлінській діяльності.
Головна мета школи в питанні впровадження сучасних інформаційних технологій - надання нового підходу до інформатизації системи освіти, що передбачає виконання наступних складових:
-
створення умов для оволодіння учнями та вчителями сучасними інформаційними і комунікаційними технологіями;
-
підвищення якості навчання завдяки використанню інформаційних ресурсів Internet;
-
інтенсифікація освітнього процесу й активізація навчально - пізнавальної діяльності учнів;
-
створення умов для широкого впровадження нових інформаційних технологій в освітній процес;
-
підвищення ефективності управління закладом загальної середньої освіти;
-
створення умов для активації школи у електронному ресурсі «ІСУО» та «Курс. Школа» та ін.
Упродовж 2021-2022 навчального року здійснено наступні заходи щодо інформатизації та комп’ютеризації школи:
-
продовжено роботу щодо створення і постійного оновлення веб - сайту школи та персональних сайтів учителів школи, групи школи у соціальній мережі Faebook; заохочується навчання вчителів - предметників «Користувач ПК» щодо використання комп’ютерної техніки;
-
використовувалися в освітньому процесі програмно - педагогічні електронні засоби з інших предметів;
-
вводиться в практику проведення відкритих уроків та позакласних заходів вчителів - предметників із використанням комп’ютерних технологій;
-
в умовах карантину та в період введення воєнного стану заклад працював в режимі дистанційного навчання, де всі вчителі – предметники працювали в режимі он-лайн, використовуючи платформи ZOOM, GOOGLE MEET, CLASS-ROOМ, зв'язок з учнями та їх батьками постійно підтримувався через телефон, Viber.
Наявні мультимедійні проектори використовуються для забезпечення більш високої якості проведення уроків, позакласних заходів, педагогічних рад, нарад, семінарів, конференцій тощо.
Для всіх вчителів вчитель інформатики провела всеобуч по роботі з мультимедійними комплексами, розповіла про можливості інтерактивної дошки.
Таким чином, в школі проводилась систематична робота з впровадження ІКТ.
Але слід зазначити і певні недоліки:
-
оволодіння ІКТ у повній мірі не всіма педагогічними працівниками;
-
застарілі комп’ютери в кабінеті інформатики, які потребують оновлення;
-
не завжди достатня швидкість Internet.
Тому у 2021/2022 навчальному році слід продовжити:
-
навчання педагогічних працівників щодо оволодіння ІКТ;
-
забезпечення більш широким колом електронних навчальних посібників для використання у освітньому процесі;
-
забезпечення ефективної роботи учасників освітнього процесу у електронних ресурсах «ІСОУ» та «КУРС. ШКОЛА»;
-
оновлення матеріально - технічної бази кабінету.
Атестація педагогічних працівників
Велику стимулюючу роль у професійному зростанні педагогічних кадрів відіграє атестація, яка сприяє моральному і матеріальному заохоченню вчителів, узагальненню та впровадженню досвіду кращих педагогів у практику навчання та виховання учнів.
Робота з атестації педагогічних працівників навчального закладу була організована згідно із законами України й іншими нормативно - правовими документами, яких необхідно дотримуватись.
Закон України "Про освіту", який передбачає професіональну, моральну характеристику педагогічного працівника, указує на те, що відповідність посаді педагогічного працівника визначається за результатами атестації.
Порядок атестації педагогічних працівників установлюється Міністерством освіти і науки України. Важливість і обов’язковість атестації педагогічних працівників, терміни її проведення, перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань передбачені законами "Про загальну середню освіту" (стаття 27), "Про позашкільну освіту" (стаття 25), "Про професійну освіту" (стаття 45).
Практичне проведення атестації педагогічних працівників регулюється Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників (Із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту № 1473 від 20.12.2011, наказом МОН № 1135 від 08.08.2013), в якому визначені види атестації та її періодичність, повноваження, порядок проведення та реалізація рішень атестаційної комісії.
Під час підготовки та проведення атестації педагогічних працівників необхідно звернути увагу на лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 2/1-13-430 від 22.02 2012 р. "Щодо надання роз'яснення з питань атестації". У період атестації вчителями на високому рівні були проведені відкриті уроки та виховні заходи, організована робота щодо вивчення і впровадження передового педагогічного досвіду кращих педагогів.
У 2021 – 2022 н.р. атестацію мали пройти пройшли 8 вчителів. Але відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», Наказу МОН України від 14.03.2022 р. № 239 «Про перенесення строку проведення атестації керівників, їх заступників, інших педагогічних працівників навчально-методичних (науково-методичних) центрів (кабінетів) професійно-технічної освіти, що підпорядковуються МОН», проведення атестації було відтерміновано на 1 рік.
Підвищення кваліфікації
Педагогічний колектив школи постійно працює над підвищенням рівня фахової майстерності, постійноу проходять курси та спецкурси підвищення кваліфікації при КОІПОПК, курси НУШ, онлайн – курси «EdEra», «Prometeus» тощо, дистанційні онлай – семінари та лекції організовані КНЗ КОР «КОІПОПК".
- індивідуальні, групові, колективні форми роботи;
- курси підвищення кваліфікації педагогів;
- школа професійного зростання;
- самоосвіта та атестація педагогів;
- вивчення, узагальнення та поширення ППД;
- представлення власних наробок.
Методична робота з педагогічними кадрами
-
кадрове та науково - методичне забезпечення освітнього процесу;
-
підвищення якості знань учнів з предметів навчального плану;
-
залучення обдарованих дітей до науково-дослідницької діяльності;
-
продовження роботи щодо забезпечення охорони та зміцнення здоров’я учнів;
-
забезпечення роботи науково-практичних семінарів з актуальних питань навчання і виховання школярів;
-
підготовка учнів до участі у І і ІІ етапах Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін;
-
організація роботи з молодими та малодосвідченими вчителями;
-
робота з обдарованими дітьми, участь учнів у творчих конкурсах з різних предметів;
-
професійне та особисте зростання педагога в процесі реалізації науково -методичної проблеми;
-
стан використання ІКТ в навчально - виховному процесі школи;
-
затвердження та обговорення документації для здійснення підсумкової державної атестації;
-
стимулювання творчої активності педагогічних працівників школи;
МО учителів початкових класів (керівник Шимко Н.О.);
МО учителів гуманітарного циклу (керівник Ткаченко С.М.);
МО учителів природничо - математичного циклу (керівник Звєрєва Л.М.;
МО класних керівників (керівник Юшковець Т.В.);
Одним із показників результативності роботи є успішність учнів у вивченні навчальних предметів. У 2021-2022 н. р. 26 учнів були нагороджені Похвальними листами. Із 10 учнів 11 класу одна випускниця була нагороджена срібною медаллю (Рубцова Олександра) і одна випускниця 9 класу отримала свідоцтво з відзнакою (Дігтярук Віталіна).
Протягом року в школі проводились різноманітні конкурси, змагання, заходи в яких брали участь практично всі учні школи.
Протягом року адміністрацією школи та досвіченими вчителями надавалась суттєва допомога малодосвідченим та молодим вчителям. У процесі роботи систематично аналізувалась методика проведення уроків, вносились необхідні корективи, проводились для них майстер-класи, відкриті уроки та позакласні заходи, була надана допомога у підготовці особистих відкритих заходів.
З молодими вчителями проводяться індивідуальні консультації, круглі столи, тренінги тощо. Однією з необхідних умов успішного професійного зростання молодого вчителя є цілеспрямована й систематична самоосвіта.
У плані роботи з педкадрами були передбачені такі форми роботи:
-
індивідуальні: консультування, самоосвіта, курсова перепідготовка, робота над методичною проблемою;
-
групові: вивчення й упровадження елементів перспективного педагогічного досвіду;
-
колективні: тренінги, круглі столи, практикуми.
Інтерактивні форми методичної роботи (ділові ігри, рольові ігри, реклама предмета, захист творчого кредо, активна діяльність педагогів) сприяють тому, що знахідки учителів стають надбанням усього колективу.
Активізація взаємовідвідування в школі зумовлена реальною потребою в моделюванні різновидів уроків, апробації нових підручників, атестації педагогів.
У закладі освіти налагоджений тісний зв'язок з батьками. Батьки залучаються до участі в святах, спортивних змаганнях, до суспільно-корисної праці в школі.
Учителі використовують ІКТ у своїй практиці. На шкільному сайті розміщені творчі доробки педагогів: конспекти уроків, фотогалерея, статті, новини закладу, творчі роботи школярів.
Цілеспрямовано проводилась позакласна робота з учнями, що забезпечує мотивацію школярів у навчанні.
Кожен член педколективу підписаний на фахову газету чи журнал і має можливість знайомитися з методичними новинками, з передовим педагогічним досвідом учителів інших навчальних закладів району, області, країни.
Вся внутрішньо шкільна методична робота спрямована на вивчення й упровадження інноваційного підходу до навчання, на розвиток творчої активності вчителя, підвищення професійної компетентності, відповідальності, постійне вдосконалення навичок самостійної роботи вчителя, надання йому кваліфікаційної допомоги.
Отже, підсумовуючи все сказане, слід зазначити, що методична робота у 2019-2020 навчальному році проводилася на достатньому рівні.
За підсумками вищезазначеного були намічені напрями методичної роботи на 2022-2023 н.р.:
-
Активізувати роботу творчих груп вчителів.
-
Педагогам школи скласти індивідуальні плани роботи з самоосвіти на 2022-2023 навчальний рік. (До 01.09.2022 р.).
-
Внести пропозиції до планування методичної роботи на 2022-2023 н.р. (До 20.08.2022. Керівники МО, вчителі школи).
-
Систематично працювати над підвищенням рівня методичної роботи у школі. Урізноманітнювати форми методичної роботи. (Постійно. Вчителі школи).
-
Створити робочі групи з узагальнення досвіду та вивчення системи роботи вчителів, що атестуються в 2022-2023 н.р. (До 15.09.22 р.)
-
Розпочати роботу з планування методичної роботи на 2022 - 2023 н.р. (До 15.06.2022).
-
Оголосити подяку керівникам шкільних методичних об’єднань за добросовісне, творче ставлення до своїх обов’язків.
Робота з обдарованими дітьми
З метою реалізації Державної програми роботи з обдарованою молоддю адміністрацією та педагогічним колективом школи у 2021/2022 навчальному році були здійснені такі заходи:
-
поновлений шкільний інформаційний банк даних про обдарованих учнів школи;
-
поновлена наукова - методична база з питань роботи з обдарованими дітьми;
-
проведений шкільний етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів;
-
організована робота з підготовки та участі учнів школи в районному етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з начальних предметів;
-
організовані та проведені шкільні конкурси та виставки творчих робіт учнів, спрямовані на виявлення та самореалізацію обдарованих дітей;
-
організована робота гуртків та факультативів за бажанням учнів;
-
забезпечене інформування про всі досягнення учнів школи.
Робота колективу школи, яка проведена за програмою виявлення та підтримки талановитої молоді і створення умов, необхідних для розвитку індивідуальності, має свої позитивні результати. Як відомо, дієвим засобом формування мотивації до навчання, підвищення пізнавальної активності, поглиблення і розширення знань, створення умов для збереження і розвитку інтелектуального потенціалу нації є різноманітні інтелектуальні змагання: Всеукраїнські олімпіади, турніри, інтернет - олімпіади, інтерактивні конкурси.
Аналізуючи роботу ШМО під час організації і проведення шкільного та районного етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, конкурсу - захисту науково - дослідницьких робіт, що в даному напрямку в силу різних причин не всі вчителі працювали систематично й активно, проте рівень досягнень учнів у олімпіадах був на достатньому рівні.
Учні школи взяла участь у конкурсах «Левеня», «Соняшник», «Кенгуру» тощо, багато учнів посіли призові місця.
Таким чином, аналіз досягнень дає змогу визначити, що у 2021-2022 навчальному році була проведена різноманітна та результативна робота щодо виявлення творчих здібностей та розвитку обдарованості учнів. Учні школи стали учасниками районних, міських, обласних, конкурсів, змагань тощо. Але, на жаль, не всі результати, яких досягли учні, високі.
Виховна та позакласна робота
Метою виховної роботи освітнього закладу було національно - патріотичне виховання як складова частина всебічного виховання особистості. Класні керівники працювали над згуртуванням учнівських колективів, виконанням виховних планів роботи, планували свою роботу, виходячи з річного плану роботи школи. Педагоги школи глибоко усвідомлюють, що соціальна адаптація учнів, розуміння ними своїх прав та свідомого виконання обов’язків у значній мірі залежить від правильно визначених та обраних шляхів реалізації виховного процесу. Тому пріоритетними питаннями у виховній роботі школи залишається забезпечення всебічного розвитку особистості, сприяння її самовихованню й самореалізації, спрямування їх у своїй діяльності керуватися загальнолюдськими цінностями, глибоко розуміти традиції свого народу, формувати україномовне середовище, популяризація державної мови та ін.
У зв'язку з цим виховна діяльність школи була спрямована відповідно до Основних орієнтирів виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України і була побудована за складовими виховної діяльності:
-
Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави виявляється у патріотизмі, національній самосвідомості й ідентифікації, правосвідомості, політичній культурі та культурі міжетнічних відносин. У 2021/2022 н.р. виховна робота була спрямована на розвиток духовності, виховання патріотизму та поваги до історичної спадщини українського народу, формування здорового способу життя, загальнолюдських моральних цінностей.
З метою реалізації запланованих у плані роботи освітнього закладу заходів були проведені різноманітні виховні тематичні заходи (покладання квітів до пам'ятних місць, виставки малюнків, виховні години та інші) до Дня козацтва, Дня ЗахисникаУкраїни, Дня Збройних сил України, Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні тощо.
У закладі було сплановано та проведено уроки мужності, зустрічі з учасниками бойових дій на території інших держав, учасниками бойових дій у зоні АТО, бесіди, години спілкування, конкурси творчих робіт.
Учні школи брали участь у:
-
акції милосердя «Добро починається з тебе», «Свічка пам'яті» «Підтримай солдата», привітання святковими листівками;
-
конкурси творчих робіт, рефератів, малюнків, плакатів, присвячених різним знаменним датам;
-
участь у конкурсі малюнків на асфальті «Діти за мир».
Протягом року працював гурток декоративно - ужиткового мистецтва, де діти вмготовляли українські сувеніри, ляльки – мотанки.
-
Ціннісне ставлення до людей виявляється у моральній активності особистості, прояві відповідальності, чесності, працелюбності, справедливості, гідності, толерантності, терпимості до іншого, доброзичливості, готовності допомогти іншим, обов'язковості, ввічливості, делікатності, тактовності, вмінні працювати з іншими; здатності прощати і просити пробачення, протистояти виявам несправедливості, жорстокості. З метою подальшого розвиткуі системи безперервної правової освіти та виховання, покращення роботи щодо розвитку громадянських компетентностей учнівської молоді у навчальному закладі були проведені такі заходи:
-
проведено рейд «Урок»;
-
години спілкування, на яких молодшим школярам були надані початкові знання про норми поведінки;
-
проведена години спілкування для молодших школярів «Права і обовʼязки учнів»;
-
проведені бесіди класними керівниками для учнів 5-11 класів «Стоп - булінг» (як протидіяти булінгу);
-
бесіди з медичною сестрою про недопустимість вживання алкоголю та наркотичних речовин;
-
бесіди «Відповідальність починається з мене», «Звички формують здоров’я», «Небезпека може бути поряд», «Як стати справжнім другом», «Ці небезпечні шкідливі звички»;
-
година спілкування «Закон і ми»;
-
Ціннісне ставлення до природи формується у процесі екологічного виховання і виявляється у таких ознаках: усвідомленні функцій природи в житті людини та її цінності; особистої причетності до збереження природних багатств, відповідальності за них; здатності особистості гармонійно співіснувати з природою; поводитися компетентно, екологічно безпечно; активній участі у практичних природоохоронних заходах, здійсненні природоохоронної діяльності з власної ініціативи; посильному екологічному просвітництві.
Упродовж 2021-2022 навчального року у школі були сплановані та проведені відповідні традиційні заходи:
-
тематичні години спілкування, виставки творчих робіт;
-
виставка поробок за номінаціями: «Збережем ялинку», «Новорічний букет», «Різдвяна листівка»;
-
екскурсії до шкільного саду, екологічною стежиною;
-
висаджувались квіти та дерева на території школи.
Учні навчального закладу залучалися до участі в екологічних десантах під час проведення акцій з очищення та благоустрою території навчального закладу, села.
-
Ціннісне ставлення до мистецтва
Естетичне виховання учнів школи спрямоване на розвиток у зростаючої особистості широкого спектру почуттів – здатності збагнути та висловити власне ставлення до мистецтва.
У навчальному закладі були проведені традиційні свята:
-
свято Першого дзвоника;
-
свято до Дня вчителя;
-
святковий концерт до дня українського козацтва;
-
новорічні свята (новорічна вистава для молодших школярів до Дня Святого Миколая, новорічна казка для молодших школярів, новорічний концерт).
-
Ціннісне ставлення до праці складний змістовно - синтетичний компонент особистості, який включає в себе ставлення дітей та учнівської молоді до праці як однієї з важливих життєвих потреб, почуття задоволеності працею й наявності сукупності найважливіших моральних якостей, що визначають ставлення до трудової діяльності загалом (працьовитість, відповідальність, охайність, бережливість, вміння раціонально розподіляти робочий час).
У навчальному закладі було проведено:
-
тематичні години спілкування, тренінги, виставки творчих робіт;
-
екологічні десанти «Зробимо наше село, школу, двір чистими».
-
Ціннісне ставлення до себе передбачає сформованість у зростаючої особистості вміння цінувати себе як носія фізичних, духовних та соціальних сил. З метою пропаганди позитивного іміджу сім`ї та її соціальної підтримки, формування культури сімейних стосунків, підвищення відповідальності батьків за виховання дітей проводилися різноманітні конкурси, зустрічі, «круглі столи», бесіди щодо популяризації сімейного способу життя, формування національних сімейних цінностей з питань здорового способу життя та збереження репродуктивного здоров`я.
Питання щодо збереження життя та здоров'я учнів, пропаганди здорового способу життя, відповідальності батьків за виховання дітей, попередження насильства у родині, організація режиму дня школярів розглядалися на нарадах при директорові, на засіданнях ШМО класних керівників, на засіданнях педагогічної ради, на загальношкільних та класних батьківських зборах.
Щороку у вересні та квітні проводяться загальношкільні «Дні здоров’я». У даному навчальному році було проведено захід лише восени.
З метою сприяння творчому розвитку особистості, художньо - естетичному вихованню учнів школи було залучено до участі у цікавих заходах, конкурсах.
Активізувалася робота по чергуванню класів – це 6 – 11 класів. Ця робота поставлена на належному рівні, звіти про чергування і висвітлення результатів чергування були систематичними. Це питання і в подальшому має стати одним з основних в роботі учнівського самоврядування.
Протягом минулого навчального року були проведено наступні загальношкільні виховні заходи:
-
свято Першого дзвоника;
-
тиждень фізкультури та спорту;
-
свято квітів та осені;
-
День вчителя;
-
День української писемності;
-
акція «Милосердя»;
-
Рейд «Урок»;
-
Новорічні свята;
-
День Святого Валентина;
Правовиховна робота
Профілактична робота з попередження правопорушень, злочинності, безпритульності та бездоглядності проводиться відповідно до річного плану роботи освітнього закладу, планів спільних дій навчального закладу із відповідними службами, органами місцевого самоврядування. Правовиховна робота в навчальному закладі спланована та проводиться на належному рівні.
Основна мета роботи школи в цьому напрямку – координація зусиль педагогічного колективу запобіганню правопорушень, надання допомоги вчителям, класним керівникам, батькам; охорона прав дитини.
В освітньому закладі з учнями організовано такі форми правового навчання і виховання:
-
тематичні класні години;
-
лекції, бесіди на правову тематику;
-
уроки правознавства;
-
індивідуальні бесіди з важковиховуваними учнями;
-
відвідування проблемних сімей вдома;
-
планомірна робота з учнями групи ризику;
-
зустрічі з дільничним інспектором;
-
профілактична робота у співпраці з органами внутрішніх справ.
Соціальним педагогом школи регулярно і ефективно проводяться бесіди, тренінги та діагностичні дослідження з учнями групи ризику та учнями, що потрапили у складні життєві умови.
Індивідуальна робота з учнями та їх батьками проводилась систематично (класні години, батьківські збори) з метою профілактики правопорушень та виконання Закону України «Про загальну середню освіту».
У школі організовано роботу з профілактики правовопорушень серед учнів: робота в мікрорайоні школи (рейд «Урок»). Троє учнів стоять на внутрішньошкільному обліку в групі ризику.
Упродовж 2020-2021 навчального року постійно здійснювався контроль за відвідуванням учнями уроків, в журналі відвідування учнями занять кожний навчальний день чергові відмічали відсутніх на уроках, класні керівники тримали на контролі причину відсутності, із батьками проводилася роз’яснювальна робота щодо недопустимісті пропусків занять без поважної причини.
Та все ж за звітній період траплялись випадки протиправної поведінки учнів, зокрема тютюнопаління під час перерв, агресивна поведінка, пропуски занять без поважних причин.
Внутрішньошкільний контроль
Контрольно - аналітична робота є невід’ємною складовою роботи адміністрації закладу і проводиться з метою надання методичної допомоги педагогічним працівникам.
Згідно плану роботи на рік контролю підлягала робота:
-
вчителів, що атестуються;
-
стан виховної роботи;
-
стан викладання та рівень навчальних досягнень з різних предметів (особлива увага зверталася на предмети, які виносяться на ДПА українська мова, математика, читання та ін.);
-
стан ведення учнівських зошитів;
-
стан ведення щоденників учнів 2-4 класів;
-
стан ведення класних журналів, особових справ учнів, обліку запису інструкцій з техніки безпеки;
-
виконання навчальних програм та планів;
-
перевірка навичок читання в початкових класах;
-
організація та проведення спецкурсів, курсів за вибором, факультативів, гуртків;
-
організація повторення навчального матеріалу з предметів іваріантної складової;
-
робота ГПД;
-
підготовка до ДПА, ЗНО.
Результати перевірки були висвітлені в довідках і узагальнені наказами по школі, рішеннями нарад при директору, педагогічних рад, донесені до відома вчителів, розроблені шляхи усунення недоліків перевірки.
Заохочення вчителів та учнів
Одним з методів стимулювання будь - якого виду діяльності є заохочення та покарання. На новорічному святі за рахунок коштів, виділених виконкомом Великодимерської ОТГ, дітям були вручені новорічні подарунки. Вчителі за добросовісне відношення до роботи, за підготовку учнів, які мали досягнення в олімпіадах, конкурсах були нагороджені грамотами, відмічені грошовими преміями. Протягом навчального року не було застосовано мір покарання до жодного з працівників.
Робота допоміжних служб
Допомогу педагогічному колективу надавала бібліотека закладу по підготовці заходів як з учнями так і з педагогами:
-
виставки книг;
-
бесіди по збереженню підручників;
-
бібліотечні уроки;
-
поповнення бібліотеки подарунковими книгами;
-
проведення рейдів «Живи, книго!».
У закладі на працює досвічена медична сестра Воєводченко Т.Ф., роботу якої можна відмітити з позитивної сторони. Вона завжди якісно та вчасно надає відповідну практичну допомогу всім учасникам освітнього закладу, а також проводить бесіди та консультації з класними керівниками, вчителями та учнями. Робота медичної служби в закладі організована на належному рівні.
Медсестра контролює своєчасне проходження медоглядів як вчителями так і учнями і вихованцями ЗДО.
Щорічно після закінчення навчального року починав працювати пришкільний табір з денним перебуванням, але у цьому році літнього оздоровлення не було через поширення короно вірусної хвороби COVID-19.
Дякуючи невтомним рукам технічного персоналу приміщення нашого закладу завжди в належному порядку, вчасно проводяться прибирання, провітрювання, косметичні ремонтні роботи. Їхня праця завжди, по можливості, адміністрацією закладу стимулюється матеріально.
Соціальний захист
Соціальна підтримка дітей пільгових категорій, що навчаються у школі, проводиться згідно з діючим законодавством. Двічі на рік складаються та поновлюються списки учнів соціально - незахищених категорій. Кількість дітей у них становить:
-
діти з обмеженими фізичними можливостями – 6;
-
позбавлені батьківського піклування – 1;
-
діти – сироти – 6;
-
діти з багатодітних сімей – 102;
-
діти учасників АТО – 6;
-
діти внутрішньо переміщених сімей – 3;
-
діти, які проживають у неблагонадійних сімʼях – 2.
Є які виховуються в неповних сім’ях.
Ці діти постійно перебувають у центрі уваги адміністрації школи. Для них була організована участь у новорічних заходах з подарунками, безкоштовне харчування (за рахунок місцевих коштів). З такими сім'ями підтримується постійний зв'язок класними керівниками, соціальним педагогом, адміністрацією школи.
Організовано безкоштовне гаряче харчування для учнів 1-4 класів.
Загальна кількість дітей, що отримуювали в шкільній їдальні безкоштовне гаряче харчування та харчування за рахунок батьків становила близько 250 учнів.
Шкільний харчоблок має достатній рівень матеріально – технічного забезпечення, достатню кількість столового посуду та кухонного інвентарю, забезпечено проточною холодною та гарячою водою. Продукти харчування та продовольча сировина надходили із супровідними документами, які свідчать про їхні походження та якість (накладні, сертифікати відповідності).
Працівники харчоблоку обізнані з санітарними правилами, умовами, термінами зберігання і реалізації продуктів, технологією приготування їжі, забезпечені спецодягом та предметами особистої гігієни. Про це свідчить відповідна документація (медичні книжки, журнали огляду працівників харчоблоку, ознайомлення під особистий підпис з інструкціями).
Відповідно до діючих вимог заповнювався журнал бракеражу сирої та готової продукції. У журналі сирої продукції вказувався кінцевий термін. Добові проби лишаються щоденно.
З учнями та їхніми батьками постійно проводилася роз'яснювальна робота з питань необхідності гарячого харчування у період перебування дітей у школі, що покращило стан здоров'я учнів та сприяло запобіганню захворювань у дітей органів шлунково - кишкового тракту.
З метою покращення умов для організації харчування учнів у харчоблоці постійно проведиться поточний ремонт, здійснюється заміна комплектів посуду. Але саме приміщення їдальні потребує капітального ремонту. Кухонне обладнання також потребує повної заміни, так як за 37 років експлуатації вже є застарілим.
Профорієнтаційна робота
Завдання профорієнтаційної роботи - це підготовка учня до обґрунтованого вибору професії, що задовольняє як особисті інтереси, так і суспільні потреби. Вона містить такі види профорієнтаційної діяльності:
-
професійна інформація (учні отримали роздатковий матеріал про професії, які користуються найбільшим попитом на ринку праці; проведено просвітницькі заходи, які дали змогу розширити знання учнів про світ професій; працює інформаційний портал);
-
професійне виховання (учні старшокласники навчились складати резюме; ознайомилися з законодавством України про працю неповнолітніх; класні керівники ознайомлбвали дітей з основними питаннями, що можуть бути поставлені при співбесіді та телефонній розмові метою яких є працевлаштування).
Профорієнтаційна робота має бути завжди спрямована на формування психологічної готовності учня до трудової діяльності. Важливо заздалегідь дізнатися, чи відповідають професійні інтереси випускників їх здібностям та особливостям характеру. Питаннями професійного вибору займаються поряд з учнями та їх батьками і класні керівники.
Принципово важливо є питання про конструктивну взаємодію фахівців, які працюють у різних професійних напрямах усередині школи (не дивлячись на те, що кожний має свою професійну специфіку). Такої взаємодії можна досягти за допомогою організації та підготовки спільних заходів. У школі протягом року проводились зустрічі представники різних навчальних закладів всіх рівнів акредитації, було організовано відвідування «Ярмарку професій», де учні могли безпосередньо поспілкуватися з представниками ліцеїв, коледжів, дізнатися особливості навчання та характеристику тих чи інших професій, визначитись з вибором.
Співпраця з батьками
Діти, вчителі, батьки – три незмінних складових, на яких тримається і завжди буде триматись школа. Діти поспішають до школи, щоб отримати міцні знання, дізнатись про досягнення науки, техніки, мистецтва, опанувати закони моралі та життя у суспільстві, навчитись поважати людей, цінувати життя і здоров’я. Вчителі використовують різні методи і форми роботи, впроваджують інноваційні технології навчання, застосовують мультимедійні засоби, для того, щоб учні отримали необхідні знання. А батьки завжди звертаються до школи за порадою, підтримкою щодо виховання дітей.
Виховання учня в школі і сім’ї – щоденний нерозривний процесс і оскільки це спільна справа сім’ї і школи, то звичайно велика увага приділяється роботі з батьками. Тому педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку школяра. Батьки є соціальним замовником школи, а тому беруть активну участь у навчально - виховному процесі. Вони є учасниками позакласних заходів, пов’язаних з професіями, світом захоплень, родинними святами. Класні керівники тісно співпрацюють з сім’ями своїх вихованців: відвідують дитину вдома, спілкуються з родиною.
Під час зустрічей з батьками педагогічні працівники надають реальну психологічну, педагогічну та методичну допомогу батькам, враховуючи вікові особливості розвитку дітей та підлітків. Крім того, завжди відкритий для спілкування з батьками та дітьми консультаційний пункт соціально-психологічної служби. Звичайно, найкращі результати дає індивідуальна робота з батьками, тому що і адміністрація школи, і класні керівники завжди готові до діалогу, з розумінням ставляться до всіх проблем, які інколи виникають у шкільному житті.
Продовжувалась робота щодо удосконалення соціального захисту дітей пільгового контингенту.
Систематичною є робота класних керівників з батьками з питань родинного виховання, профілактики шкідливих звичок та правопорушень.
Визначені дні прийому громадян у які вони можуть безпосередньо поспілкуватися з адміністрацією навчального закладу, завжди на зв’язку класні керівники.
Збереження і зміцнення здоровʼя учнів та працівників
Медичне обслуговування учнів та працівників школи організовано відповідно до нормативно - правової бази. Для якісного медичного забезпечення учнів та вчителів у закладі обладнаний медичний кабінет, де працює шкільна медична сестра, яка організовує систематичне та планове медичне обслуговування учнів, забезпечує профілактику дитячих захворювань.
Відповідно до результатів медичного огляду дітей, на підставі довідок лікувальної установи у школі формуються спеціальні медичні групи, а також уточнені списки учнів підготовчої, основної групи та групи звільнених від занять фізичною культурою на навчальний рік. Відповідно цих списків видається наказ по школі. Медичне обслуговування працівників школи організовано також на базі районної лікарні. Вони щорічно проходять поглиблений медичний огляд у липні за графіком кабінету профогляду медичної установи. Працівники їдальні проходять медичні огляди два рази на рік, працівники ЗДО також двічі на рік. Огляди відбувалися за рахунок держбюджету. Проходження медичного огляду фіксується в санітарних книжках установленого зразка, які реєструються і зберігаються у медсестри школи.
Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального харчування дітей протягом перебування у школі. Відповідно до Закону України від 24.12.2015 року № 911-VIII ‹‹Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Постанови Кабінету Міністрів від 18 січня 2016 року № 16 «Про внесення змін до Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно - технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість», постанови головного державного санітарного лікаря України від 22 серпня 2020 року №50 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби «СОVID-19», наказу відділу освіти, молоді, спорту та культури Великодимерської ОТГ «Про організацію харчування учнів у закладах загальної у 2020/2021 навчальному році», з метою організації якісного харчування дітей в закладі загальної середньої освіти на харчування 1 дитини – виділяється 25 грн.
При плануванні роботи на наступний навчальний рік потрібно включити такі оздоровчі заходи як проведення традиційного Дня здоров’я, бесід з лікарями районної лікарні, показ відеофільмів про шкоду куріння, наркотиків, алкоголю, пропаганду здорового способу життя, виступи шкільної медсестри на батьківських зборах, у класах. У планах виховної роботи кожного класного керівника є розділ «Заходи по збереженню житя і здоров’я дітей», де запланована певна робота оздоровчого характеру з класом. Особливо актуальна тема в рамках збереження і зміцнення здоров'я учнів у 2020-2021 навчальному році це тема «COVID-19» відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу ДСанПІН 5.5.2.008-01, Відповідно до статті 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», на виконання пункту 17 постанови Кабінету Міністрів України від 20 липня 2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», постановою № 42 від 30 липня 2020 року «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», постановою № 50 від 22 серпня 2020 року «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»та з метою недопущення поширення захворювань серед здобувачів освіти, педагогічних працівників, технічного персоналу, спричинених вірусом.
У школі здійснювався контроль за дотриманням правил особистої гігієни дітьми і персоналом в шкільній їдальні, за якістю продуктів харчування, наявністю супроводжувальних документів на них, якістю приготування страв, організацією питного режиму водою гарантованої якості.
Адміністрація та працівники школи забезпечувалиь безпечні та нешкідливі умови навчання, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я, формують гігієнічні вміння та навички здорового способу життя учнів.
У закладі освіти проводилася організаційна та практична робота щодо виконання вимог санітарного законодавства:
-
дотримувалася нормативна наповнюваність груп та класів;
-
проведено маркування та розподіл існуючих меблів згідно росту дітей;
-
забезпечено освітленість приміщень відповідно до гігієнічних нормативів: природне – падає на робочі місця ліворуч, штучне - забезпечувалося за допомогою ламп, які розміщені в 2 ряди паралельно до лінії вікон;
-
відстані від стін та між рядами парт та столів відповідають ДСанПіН 5.5.2.008-01;
-
обов’язковим було дотримання повітряно - теплового режиму;
-
не допускалося перебування у групах хворих дітей;
-
забезпечуєвалося дотримання дітьми та персоналом правил особистої гігієни;
-
вживалися заходи щодо забезпечення дітей гарячим харчуванням, забезпечується виконання норм харчування;
-
проводилося щоденне вологе прибирання приміщень із використанням миючих та дезінфекційних засобів;
-
приміщення та території використовувалися тільки за призначенням;
-
організовано роботу щодо профілактики різних видів захворювань, профілактичних огляді.
Адміністрація школи забезпечувала здійснення медико - педагогічного контролю за фізичним вихованням учнів, відповідно до положень спільного наказу Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України від 20.07.2009 № 518/674, «Про забезпечення медико - педагогічного контролю за фізичним вихованням учнів у загальноосвітніх навчальних закладах».
Основними формами медико - педагогічного контролю в школі є:
-
медико - педагогічні спостереження під час уроків з фізичноговиховання, динамічної перерви, змагань та інших форм фізичного виховання;
-
оцінка санітарно - гігієнічного стану місць проведення уроків та інших форм фізичного виховання;
-
медико - педагогічні консультації з питань фізичного виховання;
-
медичний супровід змагань, туристичних походів тощо;
-
профілактика шкільного, в тому числі спортивного, травматизму;
-
санітарно - просвітницька робота.
Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності
Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час освітнього процесу визначається у діяльності педколективу як одна із пріоритетних і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально - виховного процесу, та інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань. Стан цієї роботи знаходиться під постійним контролем адміністрації школи.
На початку навчального року, напередодні канікул та святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу. Проводяться цільові інструктажі з учнями перед екскурсіями, походами, спортивними змаганнями. Виготовляються пам’ятки для батьків та учнів на час канікул, розробляютья безпечні маршрути до школи та в зворотному напрямі. У школі в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Кожна класна кімната, кабінет має необхідний перелік документації з питань безпеки життєдіяльності. Також у приміщеннях школи розміщено кілька стендів по безпечній поведінці. Питання охорони праці та попередження травматизму постійно знаходиться на контролі в адміністрації. Контроль за проведенням інструктажів перед екскурсіями, поїздками, змаганнями покладений на заступника директора з ВР Юшковець Т.В., яка фіксує їх у спеціальному журналі.
Контроль за іншими видами інструктажів з охорони праці покладено на директора Олексієнко М.М.
Робота освітнього закладу із запобігання дитячому травматизму упродовж 2021-2022 навчального року здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», наказів Міністерства освіти і науки України від 31.08.2001 № 616 «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально - виховного процесу в навчальних закладах» (зі змінами), в редакції, затвердженій наказом Міністерства освіти і науки України від 07.10.2013 №1365 «Про внесення змін до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально - виховного процесу в навчальних закладах», від 01.08.2001 № 563 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально - виховного процесу в установах і закладах освіти» (зі змінами), від 18.04.2006 № 304 «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України» (зі змінами), листів Міністерства освіти і науки України від 26.05.2014 №1/9-266 «Про використання Методичних матеріалів «Вимоги безпеки під час канікул», від 16.06.2014 №1/9-319 «Про використання Методичних матеріалів щодо організація навчання і перевірки знань, проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності в загальноосвітніх навчальних закладах»; відповідних наказів відділу освіти, молоді, спорту та культури Великодимерської ТГ.
В освітньому закладі наявна система профілактичної роботи з цих питань, яка включає в себе комплекси занять за розділами, які учні вивчають на уроках з «Основ здоров'я» та на годинах спілкування. Упродовж навчального року проводились Дні безпеки, лекції та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планами виховної роботи. На стендах висвітлювалась інформація з тем: «Запобігання дитячому травматизму», «Про правила безпечної поведінки». У шкільних коридорах і класних кімнатах наявний план евакуації на випадок пожежі або інших стихійних лих. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в школі у 2021-2022 навчальному році перебував під щоденним контролем адміністрації школи.
Учителями проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності, що зафіксовано в окремих журналах на уроках фізичної культури, трудового навчання, фізики, хімії, інформатики, біології, під час прогулянок, екскурсій; бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові та літні канікули, бесіди були записані в щоденники.
Вивчаючи стан травматизму серед учнів, можна відмітити, що в закладі освіти здійснюється належна робота щодо попередження нещасних випадків. Розроблено низку заходів щодо попередження травматизму учнів, проведена відповідна робота з учнями та учителями. Причини виникнення травм з’ясовуються, аналізуються, відповідно до цього складаються акти та проводяться профілактичні заходи.
У 2022-2023 навчальному році педагогічному колективу необхідно продовжити систематичну роз’яснювальну роботу з питань попередження дитячого травматизму та контроль за поведінкою учнів на перервах і під час екскурсій.
Цивільний захист
Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту школи у 2021-2022 навчальному році в основному виконані. У закладі освіти були затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2021-2022 роки, уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану. Основні зусилля у розв‘язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів (вихованців) та постійного складу освітніх закладів згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо.
Підготовка з цивільного захисту учнів школи проводилася під час вивчення курсів – Основи здоров'я у 3 - 9 класах, тематичних годинах спілкування, під час проведення тижня ЦЗ тощо.
Перевірка і закріплення учнями та педагогічним колективом навчального закладу теоретичних знань з ЦЗ, практичних навичок під час дій у екстремальних умовах здійснювалася під час проведення у школі Дня цивільного захисту.
Роль шкільної бібліотеки в організації освітнього процесу
У 2021-2022 навчальному році роботу шкільної бібліотеки було організовано відповідно до нормативно - правових документів: Конституції України, Закон України «Про бібліотеку і бібліотечну справу», Закону України «Про загальну середню освіту», Положення «Про шкільну бібліотеку», плану роботи бібліотеки.
Діяльність шкільної бібліотеки була спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватись бібліотекою, а також на забезпечення різноманітного змісту навчального процесу, всебічне сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом популяризації педагогічної літератури та інформації про неї.
У бібліотеці школи протягом року велася інформаційно - бібліографічна робота. Були оформлені книжкові виставки різнопланової тематики: «Моя Україна – моя Батьківщина», «Захисникам України присвячено», «Права і обов'язки учня», «Моворідна, слово рідне», «Голодомор», «Найкращі слова для мами», також проводилися бібліотечні уроки, літературні ігри. В рамках Тижня дитячої та юнацької книги було проведено свято книги «В книзі мудрість життя».
Одним з найважливіших завдань роботи бібліотеки було якісне і своєчасне забезпечення підручниками всіх учнів школи. На початок навчального року учні були забезпечені підручниками на 88 %, але завдяки перерозподілу підручників між бібліотеками району та школи навчальний процес був забезпечений на 98%.
У бібліотечному фонді є достатньо дитячої літератури, періодичної преси, брошур, журналів тощо. Із усієї кількості учнів школи активними читачами були близько 300 учнів.
У новому навчальному році в бібліотеці сплановано провести ряд тематичних виставок: «Тиждень книги», «Книжкову лікарню», збір матеріалів «Моя улюблена книга» оформлено тематичні полиці: «День Гідності та Свободи», «Україна соборна», «Українські письменники дітям», «Чарівний світ казки», «Пам'яті героїв присвячується». Таким чином, робота шкільної бібліотеки була спрямована на виховання гармонійної, морально досконалої особистості, свідомої до свого громадського обов’язку, відкритої до інтелектуального і творчого розвитку кожного учня.
Аналіз стану викладання навчальних предметів
У 2021-2022 навчальному році складовими системи внутрішньошкільного контролю були:
-
Контроль за рівнем засвоєння навчальних програм згідно графіку.
-
Контроль за якістю викладання навчальних дисциплін, виховання і розвитку здібностей учнів в процесі навчання.
-
Контроль за веденням документації класних журналів, особових справ, календарно - тематичних і виховних планів.
-
Контроль за відвідуванням учнями навчальних занять.
Контроль за якістю викладання предметів здійснювався декількома шляхами:
Персональний контроль -
-
бесіди, відвідування уроків вчителів школи, згідно річного плану роботи школи;
-
адміністрацією вивчалася система роботи вчителів, які мали б проходити атестацію у 2021-2022 навчальному році;
Тематичнийконтроль -
-
адміністрацією школи були відвідані уроки та позакласні заходи, перевірена наявність дидактичного матеріалу, проведені зрізи знань, перевірено навчальну документацію. За результатами перевірки були зроблені висновки, надані рекомендації вчителям - предметникам щодо удосконалення своєї педагогічної діяльності;
Загальний аналіз стану викладання цих дисциплін свідчить, що у вчителів, що викладають перевірені предмети, є вмотивована потреба щодо удосконалення навчально - виховного процесу, застосування нових педагогічних технологій, підвищення результативності навчання.
Реалізація освітньої програми та робочого навчального плану за 2021-2022 навчальний рік
У 2021-2022 навчальному році освітній процес закладу освіти був організований відповідно до затверджених в установленому порядку освітньої програми, навчального плану і річного плану роботи школи.
Відповідно до річного плану в грудні 2021 року та в червні 2022 року адміністрацією школи було здійснено аналіз виконання робочих навчальних планів і програм з навчальних предметів, під час яких враховувались особливості закінчення 2021-2022 навчального року та результати різних видів контролю (фронтального, класно - узагальнюючого, тематичного), а також характеру контролю (попереднього, поточного, перспективного).
Навчальний план закладу на 2021-2022 навчальний рік було складено на підставі рекомендацій листа Міністерства освіти і науки України «Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2021-2022 навчальний рік», та відповідних наказів департаменту освіти і науки КОДА, відділу освіти, молоді, спорту та культури Великодимерської ТГ.
З урахуванням поетапного переходу закладів освіти на здійснення діяльності за новим Державним стандартом у 2021 – 2022 навчальному році освітня програма нашого закладу розроблена:
-
для 1 – 2 класів – на основі Державного стандарту початкової освіти (2018), типових освітніх програм (наказ МОН від 08.10. 2019 № 1272);
-
для 3- 4 класів – на основі Державного стандарту початкової освіти (2018), типових освітніх програм (наказ МОН від 08.10. 2019 № 1273);
У 5 – 11 класах закладів загальної середньої освіти освітній процес здійснювал відповідно до таких типових освітніх програм:
-
«Типова освітня програма закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня», затверджена наказом МОН від 20.04. 2018 № 405;
-
«Типова освітня програма закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня», затверджена наказом МОН від 20.04. 2018 № 408 (у редакції наказу МОН від 28.11. 2019 № 1493 зі змінами, внесеними наказом МОН від 31.03. 2020 № 464).
Робочий навчальний план освітнього закладу включав інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну складову, в якій передбачено додаткові години на вивчення навчальних предметів інваріантної складової.
Розподіл годин варіативної складової обґрунтований відповідно до запитів учнів, якісного складу педагогічних кадрів, навчально - методичного та матеріально - технічного забезпечення.
При розподілі годин варіативної складової робочого навчального плану враховано, що гранично допустиме навантаження вираховується на одного учня, а уроки фізичної культури не враховуються при визначенні цього показника.
Гранично допустиме навчальне навантаження учнів встановлено відповідно до вимог Закону України «Про загальну середню освіту» з урахуванням санітарно - гігієнічних норм.
Години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження, що передбачено постановою КМУ від 23.11.2011 № 1392 та наказами МОН України від01.03.2004 № 162, від 29.11.2005 № 682, від 07.05.2007 № 357.
Предмети інваріантної та варіативної складової робочого навчального плану викладалися за державними програмами, рекомендованими Міністерством освіти і науки України для використання у закладах загальної середньої освіти у 2021-2022 навчальному році.
Під час перевірки виконання навчальних програм були проведені співбесіди з вчителями, перевірено ведення класних журналів, оформлені підсумкові звіти.
Результати перевірки показали, що педагогічний колектив, працюючи в умовах карантину у режимі дистанційного навчання з середини березня і до кінця травня, виконав навчальні програми в 1-11-х класах у межах часу, відведеного робочим навчальним планом закладу освіти на навчальний рік (кількість годин за програмою та фактична кількість використаних годин) практично співпадає, а саме:
-
у 1-11-х класах навчальні програми з усіх предметів виконано в повному обсязі, відхилень від навчальних програм не виявлено;
-
обов’язкова кількість тематичних оцінювань з усіх навчальних предметів, що визначена чинними навчальними програмами, дотримана, тематичне оцінювання рівня навчальних досягнень учнів за формою проведення було: усним, письмовим, різнорівневим тестуванням, практичною роботою відповідно до специфіки навчальних предметів;
-
кількість обов’язкових лабораторних, практичних чи інших робіт (дослідів), передбачених чинними програмами з навчальних предметів, дотримана;
-
варіативна складова робочого навчального плану освітнього закладу на 2021-2022 навчальний рік в 1-11-х класах виконана.
Вчителі забезпечили виконання вимог програм щодо:
-
проведення контрольних, лабораторних, практичних, творчих робіт;
-
оцінювання результатів освітньої діяльності учнів.
У відповідності з річним планом, перевіркою адміністрації були охоплені всі навчальні предмети і всі вчителі. Директор та заступник директора проводили педагогічні спостереження за якістю викладання з наступним проведенням аналізу відвіданих уроків та висновками, побажаннями й рекомендаціями. Результати перевірок узагальнено в наказах з основної діяльності по школі.
Таким чином, робота з реалізації освітньої програми та навчального плану повністю завершена.
Матеріально – технічне забезпечення
Протягом останніх років приділялося багато уваги створенню сприятливих санітарно - гігієнічних умов навчання і праці, міцної матеріально - технічної бази навчального закладу. Силами адміністрації, педагогів, робітників адміністративно - господарчої частини, батьків та учнів приміщення та територія школи підтримувалася в належному санітарно - гігієнічному стані, відрізнялася чистотою та охайністю. Своєчасно проводилия косметичні поточні ремонти.
З метою підготовки до нового навчального року у приміщенні школи кожного року проводиться косметичний ремонт спортивної зали, харчоблоку, коридорів та сходів, кабінетів тощо.
Підсумки діяльності школи за минулий навчальний рік: питання, що були розв’язані та питання, які залишились до подальшого розв’язання
Аналіз результатів за минулий навчальний рік продемонстрував наступне:
-
освітній процес має тенденцію до розвитку;
-
діяльність адміністрації закладу спрямована на вдосконалення освітнього процесу та підвищення його ефективності;
-
у школі використовують колективне обговорення отриманих результатів, колективний творчий пошук вирішення конкретних завдань. На підставі аналізу результатів адміністрація корегує наступні дії щодо досягнення поставленої мети;
-
школа підтримує свій позитивний імідж;
-
створюються умови для врахування й розвитку навчально-пізнавальних і професійних інтересів, здібностей, потреб учнів;значно покращилась ресурсна база (кадровий потенціал, матеріально-технічна база, інформаційно-методичне забезпечення);
-
методична робота сприяє модернізації змісту освітнього процесу, втіленню педагогічних інноваційних технологій;
-
створено сприятливий психолого-педагогічний клімат.
Однак залишились певні питання, розв’язання яких слід продовжити, а саме:
-
підвищення якості освітніх послуг;
-
підвищення результативності роботи з обдарованими дітьми;
-
покращення матеріально-технічної бази навчальних кабінетів.
Пріоритетні напрямки роботи освітнього закладу у 2022-2023 навчальному році
Діяльність педагогічного колективу школи у 2021-2022 навчальному році направити на вирішення пріоритетних напрямків:
-
Продовжити впровадження в освітньому середовищі школи Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну освіту», Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, «Про забезпечення функціонування української мови як державної», розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2016 № 988-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року», наказів Міністерства освіти і науки України «Про організаційні питання щодо запровадження Концепції Нової Української школи у загальноосвітніх закладах І ступеня»; Забезпечити доступність до якісної освіти усіх дітей шкільного віку мікрорайону школи;
-
Запроваджувати принцип педагогіки партнерства, що грунтується на співпраці учня, учителя і батьків та принципу дитино-центризму (орієнтація на потреби учня);
-
Продовжити формування в учнів ключових компетентностей, необхідних сучасній людині для успішної життєдіяльності. Серед ключових компетентностей – володіння державною мовою, математична, загальнокультурна й екологічна компетентності, підприємливість та іноваційність, економічна компетентність. Випускник школи повинен критично та системно мислити, проявляти ініціативу і творчість, вміння оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми;
-
Створювати умови для формування в учнів громадянської відповідальності, тобто особистості, що поважає права людини, розуміє особисту відповідальність за долю держави, народу. Розуміє важливість громадянської участі у процесі вирішення різноманітних проблем місцевої громади;
-
Продовжити створення оптимальних санітарно - гігієнічних умов для навчання та виховання учнів;
-
Удосконалювати навчально - матеріальної бази школи, впровадження сучасних інформаційно - комунікаційних технологій;
-
Сприяти збереженню мережі класів та контингенту учнів школи, особливо при переході з початкової до базової основної школи;
-
Продовжувати впроваджувати стандарти НУШ у початковій школі.
Завдання освітнього закладу на 2022-2023 навчальний рік
Спрямувати зусилля педагогічного колективу на розвиток ключових компетентностей учнів, підвищення рівня їх соціалізації та адаптації до життя в громадянському суспільстві шляхом удосконалення навчально-виховного процесу на інноваційній основі.
З цією метою необхідно:
-
забезпечити якісну роботу методичної ради, методичних об’єднань школи;
-
сприяти впровадженню в практику роботи школи сучасних освітніх технологій, передового педагогічного досвіду вчителів школи, району, області, держави;
-
проводити системний, цілеспрямований моніторинг усіх напрямків освітнього процесу школи;
-
підвищити особисту відповідальність кожного члена педагогічного колективу за якість та результативність роботи;
-
продовжити роботу з подальшої інформатизації освітнього процесу. Забезпечити якісне та своєчасне наповнення необхідною інформацією системи управління освітою (ІСУО);
-
забезпечити виконання плану проходження вчителями школи курсів підвищення кваліфікації на 2022-2023 навчальний рік.
-
у відповідності з планом атестації педагогічних працівників на 2022-2023 навчальний рік провести атестацію вчителів у відповідності до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН України від 06.10.2010 № 930 зі змінами (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту № 1473 від 20.12.2011, наказом МОН № 1135 від 08.08.2013) та атестувати вчителів, атестацію яким було відтерміновано у минулому навчальному році;
-
створити необхідні умови для активної роботи з обдарованими учнями шляхом залучання їх до участі в інтелектуальних конкурсах, предметних олімпіадах різних рівнів, змаганнях, тощо;
-
продовжити роботу по формуванню в учнів навичок здорового способу життя;
-
забезпечити соціальний захист учнів та працівників школи;
-
підвищити ефективність роботи з попередження дитячого травматизму як під час навчально - виховного процесу так і поза межами школи;
-
спрямовувати виховну роботу на формування у дітей та молоді любові до Батьківщини, громадянських якостей;
-
популяризувати культурне розмаїття, історичну спадщину країни, рідного краю; формувати історичну пам’ять підростаючого покоління; забезпечити духовну єдність поколінь;
-
сприяти формуванню духовно - моральних взаємин між усіма учасниками освітнього процесу, толерантного ставлення до представників інших народів, культур і традицій, до однолітків, батьків, інших людей; вихованню пошани та любові до культурного спадку свого народу та мистецтва, культивуванню кращих рис української ментальності: працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, відповідального ставлення до природи;
-
активізувати застосування сучасних форм і методів правової та превентивної освіти, формуванню здорового способу життя, фізичного розвитку і культури, спрямованих на формування сталої відповідальної поведінки, імунітету до негативних впливів соціального оточення;
-
продовжити зміцнювати та вдосконалювати навчально - матеріальну базу школи, залучивши як бюджетні так і позабюджетні кошти (спонсорські кошти);
-
працювати в напрямку налагодження тісної співпраці та шляхів порозуміння збатьківським колективом;
-
сприяти формуванню позитивного іміджу навчального закладу.